Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sahibi olmayan arsa kapanın elinde kaldı

Baraj Caddesi'nde mülkiyet sorunu bulunan arazide çok sayıda işyeri yasadışı şekilde faaliyet gösteriyor. Seyhan Belediyesi'nin sorunu çözmesi gerekirken yeni işyerleri açılı

Giriş Tarihi: 4.12.2014
Sahibi olmayan arsa kapanın elinde kaldı
Adana'nın göbeğinde Ziyapaşa Mahallesi Baraj Yolu üzerinde 'kim daha önce dört duvar örüp çatısını kapatırsa mülk sahibi' gibi hareket ettiği arazide yeni işyerleri yapılmaya devam ediyor. Seyhan Belediyesi'nin bugüne kadar arazi sahiplerinin neden ortaya çıkmadığı bilinmeyen yerde tek katlı yapılara ve açılacak işyerlerine ruhsat verip vermeyeceği merakla bekleniyor. Söz konusu alandaki bir işyerinin 30 Mart seçimlerinde CHP'nin seçim bürosu olarak kullanıldığı da öğrenildi.

MÜLKİYET SORUNU

Verasette iştirak halinde mülkiyet sorunun yaşandığı bölgeye ilk kısmi neşter 1999 yılında vuruldu. Büyükşehir Belediyesi 14 bin 690 metrekarelik parsel içerisinde yer alan çocuk bahçesinin yapılabilmesi için Seyhan Belediyesi'ne arazi ve arsa düzenlemesi talebinde bulundu. Seyhan Belediye Encümeni, düzenleme ortaklık payı alarak yaparak Ziyapaşa Çocuk Parkı'nın oluşmasına olanak sağladı. Söz konusu alanın 6 bin 696 metrekaresi temel eğitim alanı olarak belirlenirken Baraj Caddesi üzerindeki 2 bin 854 metrekarelik alan da konut imarlı olarak ayrıldı. Tapu kayıtlarına göre 'verasette iştirak halinde mülkiyet olmasından' dolayı yasal olarak bu sorun çözülmeden söz konusu alanda inşaat yapılması mümkün olmadı. Buna rağmen sorunlu bölgede yıllardır tek katlı işyerleri faaliyet gösterdi. Yerel yönetimlerin konuya duyarsız kalması sonucu sorun günümüze taşındı. Geçtiğimiz yerel seçimlerde oto yıkama yerinin CHP'nin seçim bürosuna dönüştürüldüğü, bu iş yerinin yanındaki iki dut ağacının kesilerek burasının yeni bir işyerine dönüştürüldüğü gözden kaçmadı. Çevrede yaşayanlar, CHP'li Seyhan Belediyesi'nin mevcut soruna ışık tutmasını ve buradaki tüm kaçak yapıların yıkılmasını bekliyor.

YÖNETMELİĞE RAĞMEN
İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik'te "Özel yapı şeklini gerektiren sinema, tiyatro, düğün salonu, otel, hamam, sauna; ekmek fırını ile akaryakıt, sıvılaştırılmış petrol gazı, sıvılaştırılmış doğal gaz ve sıkıştırılmış doğal gaz istasyonu için yapı kullanma izin belgesinin alınmış olması" denilmesine karşın söz konusu yere yapılacak olan ekmek fırını inşaatı tüm hızıyla sürüyor.

İŞTİRAK HALİNDE MÜLKİYET NEDİR?
Birden kişinin bir taşınmaz üzerinde açıkça gösterilmeden malik olmaları durumunda iştirak mülkiyet söz konusu olur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahibi olmayan arsa kapanın elinde kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN