Melih ABİ: Tarsus'ta engelli yolları kapatılıyor

Giriş Tarihi: 5.12.2014
Tarsus'tan okurumuz Yakup Boncuk, Engelliler Günü nedeniyle bir yazı göndermiş. İçeriği onlara biraz sevgi ve saygıdan oluşuyor. Diyor ki; "Tekerlekli sandalye kullananlar için belediyeler kaldırımlarda düzenleme yapmıştı. Yüksekliği 15-20 cm'yi bulan kaldırımlara çıkamayan engellilerin rahatça kaldırımlara çıkabilmesi için özellikle kaldırımların giriş ve çıkış bölümleri enginleştirilerek yere sıfır noktasına getirilmişti. Böylece tekerlekli sandalye kullananlar, bastonla yürümek durumunda olanlar biraz olsun rahat nefes almıştı. Tabi bir de adliye, belediye, emniyet, vergi daireleri, hükümet konağı ve okullar gibi mekanların girişlerine rampa yapılarak yine engellilerin rahat giriş çıkışı sağlanmıştı. Bu uygulama bir hayli memnuniyet yaratmıştı. Ancak yapılan bu güzelliklere son zamanlarda set çekiliyor. Kaldırımların giriş ve çıkışlarının olduğu yerlere bazı sürücüler düşüncesizce araçlarını park ediyor. Bu yüzden tekerlekli sandalye kullananlar araç sürücülerinin düşüncesizliği yüzünden zor anlar yaşıyor. Kentimizde yaşayan engelli vatandaşlarımızdan Cem Girgin'in sıkıntısı var. Araç sürücülerinin otolarını park ederken kaldırımlardaki rampaları tıkadıklarını bundan dolayı mağdur olduklarını söylerken hayli sinirliydi. Cem Girgin "Belediye, kaldırımları biz engellilerin tekerlekli sandalyelerinin çıkışına uygun hale getirmişti. Ancak birçok yerde araç sürücüleri otomobillerini park ederken kaldırımların biz engellilerin çıkabileceği bölümlerine park edip yolu tıkıyor. Kaldırımlara çıkarken zorlanıyoruz. Akülü arabamla kaldırıma çıkmak istedim, ancak önüne bir araç park etmişti. Biraz açık kalan bölümden kaldırıma çıkarken ters döndüm ve düştüm. Kollarım ve vücudumun çeşitli yerleri yaralandı. Lütfen araç sürücüleri biraz duyarlı olsunlar" dedi. Gerçekten de bazı insanlarımız çok duyarsız. Oysa yaşadığımız kent hepimizin ve bu kentteki hizmetlerden de, güzelliklerden de hepimizin eşit yararlanması lazım. Kendi hayat hakkımızı ve özgürlüğümüzü düşünürken de başkalarının haklarını gasp etmeyelim." Şikayeti köşeme taşıdım. Lütfen biraz duyarlı olalım.

GÜLMECE
Temel kasaplık yapar. Adamın biri dalga geçmek için Temel'e yaklaşır: "Dilin kemiği yoktur bilir misin?" der. Temel'in cevabı şöyledir: "Bilirum bilirum, o yuzden pahaluya mal olur."

Yaşadığınız kentte, oturduğunuz mahalle ve sokakta hangi sorunu yaşıyorsanız bana yazın, çözüm bulalım Fax: 0322 459 84 20

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Melih ABİ: Tarsus'ta engelli yolları kapatılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN