Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seyhan'ı çıkarıp Çatalan'ı alalım

İTÜ'nün 'Yaban Hayatı' için Seyhan Baraj Gölü yerine Çatalan'ı önerdiğini belirten Halil Avcı, Adana'daki birlik ortamının kangrenleşmiş sorunu çözebileceğini söyledi

Giriş Tarihi: 9.12.2014
Seyhan'ı çıkarıp Çatalan'ı alalım
Adana Ticaret Odası (ATO) Meclis Üyesi Halil Avcı, Seyhan Baraj Gölü'nün çevresinin "Yaban Hayatı Koruma ve Geliştirme Sahası" kapsamında olmasının Adana'nın kentsel gelişimini olumsuz etkilediğini öne sürdü. "Yaban Hayatı" sorununun, sadece kuzeyde yaşayanları değil, kentin tamamını ilgilendirdiğini belirten Avcı, ATO meclis toplantısındaki konuşmasında, kangrene dönüşen konuyu gündeme getirdi.

"SEYHAN ÇIKARILSIN"
Avcı, konuşmasında ATO'nun başvurusu üzerine oluşturulan İstanbul Teknik Üniversitesi heyetinin "Gerekli hiçbir temel özelliklere sahip değil" raporu verdiği Seyhan Baraj Gölü çevresinin 'Yaban Hayatı' kapsamından çıkarılması' ve yerine "Çatalan Barajı çevresinin Yaban Hayatı Alanı ilan edilmesinin önerilmesi" kararını verdiğini hatırlattı. Avcı, bilimsel bu tespitlere rağmen, sorunun bugüne kadar çözülememesinden yakındı.

İMAR AÇISINDAN SORUNLU
Fuar Alanı'ndan itibaren Kurttepe, Süleyman Demirel ve Adnan Menderes Bulvarı ile üniversite güzergahına doğru tüm Seyhan Gölü'nün yaban hayatı sahası içinde gösterildiğini anımsatan Avcı, "Bu bölgede yaban hayatı belki 1950'lerde olmuştur ancak günümüz koşullarıyla kuzey Adana var olacaksa, orada yaban hayatının olamayacağını hepimiz biliyoruz. Zaten her taraf yapılarla dolmuş vaziyette ve hala şehrin önünde imar açısından problem olarak duruyor" dedi.

ÇATALAN KORUNMALI
İTÜ heyetinin raporunda 'Bu şartlar için aranan özelliklere fazlasıyla sahip' tabiri kullanılan Çatalan Baraj Gölü çevresinin yaban hayatı sahası kapsamına alınmasını önerdiğini anımsatan Avcı, "O raporda her şey bilimsel bir şekilde yazılmasına rağmen sonuç alamadık. Adana'da asıl korunması gereken, doğal yaşamın sürdüğü yer Çatalan'dır. Ancak bu yaban hayatı alanı iddiası, 2 milyonluk kentin su ihtiyacını karşılayan Çatalan'da asla yok" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seyhan'ı çıkarıp Çatalan'ı alalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN