Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaburgadan kulak yapıldı

Plastik ve Rekonstrüktif Estetik Cerrah Prof. Dr. Mehmet Mutaf, doğuştan bir kulağı olmayan 6 yaşındaki hastaya, kaburgalarından yeni bir kulak yaptı

Giriş Tarihi: 10.12.2014
Kaburgadan kulak yapıldı
Gaziantep'te doğuştan tek kulağı olan kız çocuğuna kaburgasından alınan kıkırdakla yeni bir kulak yapıldı. Hastaya, kendi kıkırdaklarını kullanarak gerçeğinden ayırt edilemeyecek yeni bir kulak kepçesi yapan Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf, her 6 bin bebekten birinin mikrokulak hastalığı nedeniyle bir ya da iki kulağı gelişmemiş olarak dünyaya geldiğini söyledi.

ÜÇ BOYUTLU ÇATI
Ameliyat ve nakil sürecini anlatan Prof. Mutaf, "Önce model alınan sağlam kulağın birebir aynı boyutlarda çekilen fotoğrafları kullanılarak bir şablon çıkarılmakta. Sonrasında karşı taraf göğüs kafesinden alınan kaburga kıkırdakları yontularak bir kulak kepçesi iskeleti hazırlanmaktadır. Daha sonra hazırlanmış olan bu kulak iskeleti deri altına yerleştirilmektedir. Bu ameliyatta önemli olan cerrahın 3 boyutlu çatıyı oluşturma aşamasındaki ustalığı ve sabrıdır" dedi.

SONUÇ MUHTEŞEM
Sude'nin kalp damar cerrahı olan babası Yavuz Arslanoğlu da bir kulağı eksik doğan kızının tedavisi için bu işi en iyi yapabileceğine inandığı Prof. Dr. Mehmet Mutaf'ta karar kıldıklarını söyledi. Aslan, "Muhteşem bir sonuç alındı. Bir baba olarak çok mutluyum ancak bir cerrah olarak yurt dışına gitmeye gerek kalmadan ülkemizde böyle bir başarılı ameliyatın yapılması beni daha mutlu etti" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaburgadan kulak yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN