Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kentsel dönüşüm sahilden başlasın

Giriş Tarihi: 10.12.2014
Kentsel dönüşüm sahilden başlasın
'de kentsel dönüşüm projesinde öncelikli olarak yoğun göç alan kenar mahalleler düşünülürken, İnşaat Mühendisleri Odası ise çalışmaların, deprem riski taşıyan sahil şeridinden başlaması gerektiğinden yana. İMO Mersin Şube Başkanı Halil Deveden, sahil şeridinin yanı sıra 2000'li yıllardan önce yapılan yapıların da güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

RİSKLİ BİNALARA ÖNCELİK

Başkan Halil Deveden, kentsel dönüşümde, olası bir depremde riskli durumda olan binalara öncelik verilmesi gerektiğini belirterek, çalışmaların; yoğun göç alan Çay, Çilek, Özgürlük, Demirtaş ve Kurdali mahallelerinin yerine deprem riski altındaki Mersin sahil şeridi, Pozcu, Pirireis, Mesudiye, Mahmudiye, Akbelen ve Bahçe mahallelerinde yapılması gerektiğini öne sürdü.

DÖNÜŞÜM BAHANE OLMASIN

Deveden, kentsel dönüşümün, imar hakkı sağlama aracı olarak kullanılmaması gerektiğini vurgulayarak, "İmar aflarıyla yasal ve güvenli olmayan binaların yasal hale getirilmesi yerine, bir an önce riskli bölgelerde dönüşüm projelerine start verilmesi gerektiğinin bir kez daha altını çiziyorum" diye konuştu. Deveden, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında, kent genelinde ulaşımın da düşünülmesi gerektiğinin altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kentsel dönüşüm sahilden başlasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN