Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyüme yolu: Sanayi üretimi

3'üncü çeyrek rakamlarını değerlendiren Gaziantepli sanayiciler, büyümenin hız kesmemesi için yerli üretim ve sanayi politikalarına ağırlık verilmesini istedi

Giriş Tarihi: 12.12.2014
Büyüme yolu: Sanayi üretimi
Beklentilerin altında çıkan 3'üncü çeyrek büyüme rakamları, Gaziantep'te "Üretime dayalı sanayinin daha çok desteklenmesi gerektiğinin göstergesi" şeklinde yorumlandı. Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Konukoğlu, "Büyümeyi hızlandırmak için ekonomi politikalarında bazı düzenlemeler yapılarak, üretim canlandırılmalıdır" derken, Ticaret Odası (GTO) Başkanı Eyüp Bartık, görüşünü "Güçlü ve sürdürülebilir bir büyüme istiyorsak sanayiye ve üretime yönelmek durumundayız" diye dile getirdi.

BUNA RAZI OLMAMALIYIZ

GSO Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyrekte hız kestiğini ve büyüme rakamının yüzde 1,7 olarak kayda alındığını ifade ederek, iç tüketim yavaşlarken büyümeye katkının ihracat ve kamu harcamalarından geldiğine işaret etti. Çeyrek verilere göre son iki yılın en düşük büyümesinin gerçekleştiğini anımsatan Adil Konukoğlu, "Büyüme, beklediğimiz performansı ortaya koyamadı. Bu düşük büyümeye razı olmamalıyız" dedi.

ÜRETİM CANLANDIRILMALI
Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda üretimi, istihdamı ve ihracatını artırması gerektiğini belirten Konukoğlu, "Her şeye rağmen büyümenin kesintisiz devam etmesi önemli, ancak gelişmiş ülkeler seviyesine yetişmek için daha hızlı oranlarda büyümeliyiz. Büyümeyi hızlandırmak için ekonomi politikalarında bazı düzenlemeler yapılarak, üretim canlandırılmalıdır. Çünkü sanayi, büyümenin motorudur. İleri teknoloji ve yüksek katma değere dayalı sanayi hamlesi bir an önce hayata geçirilmelidir. Bunun için özel sektör yatırımlarını artıran ve yerli üretimi teşvik eden yapısal reformlara daha fazla ağırlık verilmelidir" diye konuştu.

EYÜP BARTIK: DEĞER ÜRETMELİYİZ
GTO Başkanı Eyüp Bartık ise güçlü bir büyüme için sanayiye ve üretime yönelmek gerektiğini söyledi. Bartık, "Ekonomideki frenin en büyük sebebi başta bölgesel kaos olmak üzere küresel ekonominin de hız kesmiş olmasıdır. Öte yandan Türk ekonomisinin yumuşak karnı cari açıktaki küçülme de büyümeye negatif yansıyabilir. Çünkü bizim ekonomimiz cari açıksız büyüyemiyor. Hem cari açığın küçülmesi hem de büyümenin yolu ise üretim yapısının değişmesine bağlı. Ara malı üreten sektörlerin gelişmesi ve ithalata bağımlılığın azalması gerekiyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyüme yolu: Sanayi üretimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN