Türkiye'den Almanya'ya online ifade

Giriş Tarihi: 12.12.2014
Türkiye'den Almanya'ya online ifade
Almanya Düsseldorf Üst Eyalet Mahkemesi, Adalet Bakanlığı Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) kapsamında oluşturulan Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlantı kurularak Adana Adliyesi 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hazır bulundurulan tanığın ifadesini aldı. Adana Adliyesi Başsavcısı Ali Yeldan, SEGBİS aracılığıyla ilk kez yurtdışı bağlantısı yapıldığını belirterek, "Bu sayede yargılama maliyeti düşürülüyor, yargılama hızlanıyor" dedi.

SEGBİS SİSTEMİ İLE İFADE

Almanya Düsseldorf Üst Eyalet Mahkemesi, Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçiliği aracılığıyla Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'ne yazı göndererek, bir suçtan dolayı Adana F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunan tanığın, suç örgütü davası kapsamında ifade vermesini istedi. Tanık, önceki gün SEGBİS aracılığıyla Düsseldorf Üst Mahkemesi yargıçlarına ifade verdi.

ADANA'DA İLK

Mahkeme salonu ortamı ve yakın plan tanığın görüntüsü için iki kamera duruşma salonunda kullanılırken, Düsseldorf'un duruşma salonu, yargıçlar, zabıt katibi ve tercümanlar da Adana Adliyesi duruşma salonunda kurulan sistemle izlendi. SEGBİS duruşması yaklaşık 1 saat sürdü. Adalet Bakanlığı tarafından hayata geçirilen SEGBİS ile yargılama maliyetlerinin düşürülmesinin ve hızlandırılmasının amaçlandığını söyleyen Başsavcı Yeldan "Bunu Adana Adliyesi'nde ilk kez gerçekleştirdik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'den Almanya'ya online ifade
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN