Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sudaki kirlilik balıkları vurdu

Giriş Tarihi: 13.12.2014
Sudaki kirlilik balıkları vurdu

Seyhan Nehri'ne yeterli su verilmemesinin balık ölümlerine yol açtığı iddia edildi. Uzmanlar, çevreye ağır koku yayan ölü balıkların yenmemesi istedi

Adana'nın ortasından geçen Seyhan Nehri'ndeki kirlilik balık katliamına neden oldu. Önceki gün başlayan balık ölümlerinin önüne geçilmesi için nehre su vermesi istenen DSİ'nin, bu talebe yeterli yanıt vermediği ileri sürüldü. DSİ yetkilileri ise, yapılan başvuru üzerine nehre su bırakıldığını söyledi. TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, balıkların yenilmemesi konusunda vatandaşları uyardı.

KİRLİK ÖLDÜRÜYOR
Önceki gün balıkların kıyıya vurduğunu gören balıkçılar, DSİ, Büyükşehir Belediyesi ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerini bilgilendirdi. Büyükşehir Belediyesi Denizcilik ve İç Su Hizmetleri Müdürlüğü yetkilileri balık ölümlerinin geçmiş yıllarda olduğu gibi nehirdeki kirlilikten meydana geldiğini saptayarak DSİ'den nehre su bırakılmasını talep etti. İddialara göre DSİ, bu talep üzerine yetersiz miktarda su bırakınca balık ölümleri dün de devam etti.

PEKİ SUÇ KİMDE?

Yapılan başvuru üzerine akşam 19,00 sıralarında bir saat boyunca saniyede 160 metreküp su verildiğini ve bunun da yeterli olduğunu açıklayan DSİ yetkilileri ise, sorunun Seyhan Nehri'nin kirletilmesinden kaynaklandığını savundu. Sarıçam Deresi'nin ve başka etkenlerin nehrin kirlenmesine neden olduğunu vurgulayan DSİ yetkilileri, nehrin kirlenmesinin önüne geçmeyen Büyükşehir Belediyesi'ni suçladı.

HER YIL AYNI MANZARA

Sabahın erken saatlerinde Seyhan Nehri'ne gelen vatandaşlar da kıyıya yakın yerlerdeki balıkları topladı. Her yıl aynı sorunun yaşadığını söyleyen balıkçı İbrahim Şimşek (55), "Nehir yatağı çok kirli. Her yıl aynı manzarayla karşılaşıyoruz. Akıntı olmadığı için temizlenmiyor. Kokudan duramıyoruz. DSİ su verse sorun çözülür. Belediyeler nehir yatağını kirletenleri affetmemeli" dedi.

YENMESİ TEHLİKELİ

Balıkların kıyıya vurduğunu gören çocuklar nehre akın etti. Vatandaşlar, halen canlı olan balıkları toplarken çocukların canlı-ölü ayrımı yapmadan balıkları topladıkları görüldü. Balıkların durduk yere ölmeyeceğini belirten Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, "Ölüm sebebini bilmeden balıkların yenmesini tavsiye etmiyoruz. İnsan sağlığına etki edecek herhangi bir kimyasal kalıntı olup olmadığı tahlillerden sonra belli olacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sudaki kirlilik balıkları vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN