Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tank kavgasını Silifke kazandı

Silifke ile Toroslar Belediyesi arasındaki 'tank kavgası' bitti. 38 yıldır sergilendiği Silifke'den Toroslar'a getirilen askeri malzemeler ve tank, davul zurna eşliğinde Silifke'ye geri getirilip törenle yerine konuldu

Giriş Tarihi: 15.12.2014
Tank kavgasını Silifke kazandı
Mersin'in Silifke ve merkez Toroslar ilçe belediyeleri arasında traji-komik 'tank savaşı' Silifke Belediyesi'nin zaferi ile sonuçlandı. Kıbrıs Barış Harekatı'nda kullanıldıktan sonra 1976'dan beri Silifke'de sergilenen tank, top ve kayzerle askeri malzemeler, apar topar götürüldüğü Toroslar ilçesinden geri Silifke'ye taşındı. Davul zurna eşliğinde ait oldukları yere konulan askeri malzemelerin gelişinden dolayı mutluluk duyan Belediye Başkanı Mustafa Turgut, "Hatıralarımıza geri kavuştuk" dedi.

"ONLAR BİZİM HATIRAMIZ"
Silifke Kıbrıs Şehitliği Anıtı'nda sergilenen tank, top, kayzeri gibi askeri malzemeler, iddiaya göre, oldu bitti yazışmalarla Toroslar Belediyesi tarafından teslim alınarak Mersin'in merkez Toroslar ilçesindeki Rauf Raif Denktaş Parkı ve Açık Hava Müzesi'ne taşındı. Silifke halkı götürülen askeri malzemelerin geri getirilmesini isterken, CHP'li Belediye Başkanı Mustafa Turgut "Götürülenler sadece askeri malzemeler değil, bizim hatıralarımız. Yapılan yazışmalardan sonra malzemelerin gittiğini öğrendik. Ancak karşı atağa kalkarak giden malzemeleri geri getirip yerine koyduk" dedi.

BAKIM YAPILMIYORDU

MHP'li Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ise tarihe sahip çıktıklarını belirterek, yıllardır bakım yapılmayan tarihi değeri olan askeri malzemelerin kaderine terk edildiğini iddia etti. Başkan Hamit Tuna, "Silifke'deki malzemeleri askeriyenin teklifi ile 3 TIR aracılığı ile getirdik. Amacımız tarihe sahip çıkmaktı. Çünkü gerekli bakım yapılmamıştı. Tarihe tanıklık eden bu silahlar çürümeye yüz tutmuştu. Biz tarihimize sahip çıktık, çıkmaya da devam edeceğiz" diye konuştu. Silifke Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Savar, Mehmet Kafes, Garaj Amiri Mustafa Güler, Orman İşletme Şefi Ayhan Akgün Mersin'e gelerek Toroslar Belediyesi'nden araçları teslim aldı. TIR'lara yüklenen malzemeler Silifke'de davulzurna ile karşılandı. Belediye Başkanı Mustafa Turgut "Biz bu tankın gölgesinde, üstünde büyüdük. Onunla resim çektirdik. Dolayısıyla o bizim bir simgemizdir. Aynı zamanda Silifkelilerin birliğinin, beraberliğinin sembolü oldu. Tank ve malzemelere 40 yıldır sahip çıktıklarını bundan sonra da sahip çıkacağız" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tank kavgasını Silifke kazandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN