Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gençlerimizi sokaktan sporla koruyoruz

Payas Belediyesi, bünyesinde kurduğu spor okullarıyla gençleri sokaklardan koruyor. Belediye, bin 300 sporcusuyla Türkiye'nin en çok sporcu barındıran kulüplerinden biri

Giriş Tarihi: 16.12.2014
Gençlerimizi sokaktan sporla koruyoruz
Türkiye'nin dört bir yanından aldığı göçlerle kozmopolit bir yapıya bürünen Hatay'ın Payas ilçesinde gençler spora teşvik ediliyor. Ekmek umuduyla Anadolu'nun farklı köşelerinden çıkıp gelen insanların köydeki kültürünü kente taşıdığını anlatan Belediye Başkanı Bekir Altan, "Ekonomisi ve eğitim seviyesi düşük göç hareketinden en çok etkilenen çocuklar ve gençler. Geleceğimiz olan gençlerin yanlış yollara sürüklenmesini engellemek için onları spor yönlendiriyoruz. Açtığımız sopr okullarıyla onları hem bedenen hem de ruhen besliyoruz" dedi.

ÇOCUKLAR ADAPTE OLAMIYOR
Payas'ın, aldığı göçlerle renkli bir kültür kazandığını ve bunun kendileri için bir zenginlik olduğunu belirten Başkan Bekir Altan, "Bu göç hareketi, her geçen gün seviyeyi biraz daha aşağı çekiyordu. Çünkü diploma alıp gelmiyor, köyündeki leğenini alıp geliyordu bu insanlar. Köyde yaşadıkları olumlu hayat, burada olumsuza dönüşüyordu. Ekmek bulamadıkça sosyal problemler ortaya çıkıyordu. Bundan en çok etkilenen de evdeki çocuklar ve gençler. Dolayısıyla bu denli hızlı değişim sürecine adapte olamayan çocukları istenmeyen unsurlar ele geçiriyor. Bunu tespit edip bu gençleri sokaktan kurtarmak, spor yaptırıp topluma adapte etmek istedik" diye konuştu.

BEDEN DİSİPLİNİ ÖNEMLİ

Sosyal hayatta başarılı olan sporcunun, eğitim hayatında mutlak başarıyı yakalayacağına inandığını kaydeden Bekir Altan, "Çünkü akıl ve beden terbiye edildikçe bu disiplin eğitime de yansır. Biz de sokakta çocuk kalmasın istedik. Çünkü sokaklar çok tehlikeli. Bu gençlere spor yaptıralım dedik, önce futbol ile başladık, sonra tekvando branşı ve açabildiğimiz her branşta spor faaliyetleri gerçekleştirdik. Biz branş açtıkça yeni yüzler geldi, yeni yüzler geldikçe biz yeni branşlar açtık. İmkan, malzeme, salon ve tesis kazandırdık. İnanıyoruz ki biz onlara bu imkanları sağladıkça, başarı da aynı doğrultuda artacaktır" şeklinde konuştu.

BİN 300 SPORCU VAR

Gençlere verdikleri emeğin karşılığını kısa sürede aldıklarını dile getiren Bekir Altan, birçok branşta Türkiye, Avrupa ve dünya dereceleri elde ettiklerini söyledi. Payas Belediyesi Spor Kulübü'nden sporcuların güreşte Türkiye şampiyonluğu elde ettiğini belirten Belediye Başkanı Bekir Altan, halterde de Avrupa ve dünya derecelri aldıkları anlatarak şunları söyledi: Bugün belediyenin spor kulübü bünyesindeki bin 300 sporcuyla Türkiye'nin en kalabalık spor kulüplerinden biriyiz. Ve bu sayıyı her geçen gün artırıyoruz. Milli takımlara sporcular kazandırdık. Tekvando, halter ve badminton branşında milli takıma yeni yüzler kazandırdık. Bunlar bizim için çok önemli başarılar.

SPOR YAPAN ANNELER
Gençler için başlattıkları spor hareketinin hedefine ulaşmasının ardından evlerde bulunan büyük bir potansiyeli daha harekete geçirdiklerini kaydeden Altan "Gençler tamam bir de anneler var. Kadınlar üretkendir. Ancak enerjilerini bir şekilde harcamazsa psikolojik olarak rahatsızlık duymaya başlıyorlar. Her ortamda o insanların içinde olduğum için durumlarını görebiliyordum. Kadınlara özel spor salonu, bayan hocalar tahsis ettik, çevre köy ve ilçelere bile ulaştık. Araçlarımızla evlerinden alıp Payas'a getiriyor, spor yaptırıyor, sonra tekrar evlerine bırakıyoruz. Ortalama 500 kişi olan bu rakam bin 500'e kadar çıktı. Zaman zaman onlarla kahvaltıda bir araya gelip dertlerini de dinliyoruz. Mutlu oluyorlar" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gençlerimizi sokaktan sporla koruyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN