Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ortadoğu'nun barışı HKÜ'de konuşulacak

Giriş Tarihi: 16.12.2014
Ortadoğu'nun barışı HKÜ'de konuşulacak
Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Ortadoğu Araştırmaları Merkezi, 19-20 Aralık 2014 tarihlerinde "Ortadoğu'da Barış: Oyuncular, Sorunlar ve Çözüm Arayışları" konulu sempozyum düzenleyecek. Dünyaca tanınmış uzmanların katılacağım sempozyuma A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün moderatörlüğündeki bölüme Başbakan Yardımcısı Numan Kurtuluş ile NATO eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de katılacak. Sempozyum, Ortadoğu'da yaşanan siyasi ve toplumsal krizler ile çatışmaların nedenlerini anlamayı ve çözüm önerileri sunmayı hedefliyor.

İŞBİRLİĞİNE İHTİYAÇ VAR
HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, "Bugün Ortadoğu terörizm, kitlesel göç, mezhep ve etnik ayrımcılık, tarihi değerlerin kaybolması gibi pek çok sorunla mücadele ediyor. Yaşanmakta olan karmaşa sadece ülke halklarını etkilemekle kalmayıp, bölge ülkelerini de içine çekmiştir. Bu yüzden gerek bölge devletleri, gerekse kurumlar, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte ortak bir uzlaşı zemini oluşturmak ve sorunlara etkin çözüm önerileri geliştirebilmek için uluslararası işbirliklerine ihtiyaç olduğu çok açıktır" dedi.

SORUNLARA IŞIK TUTACAK
Üniversite bünyesinde kurdukları Ortadoğu Araştırmaları Merkezi'nin Suriye, Irak, Lübnan, Ürdün ve Filistin başta olmak üzere bölge sorunlarına ışık tutmak üzere önemli bir misyon üstlendiğini belirten Prof. Dr. Yılmaz, "Merkezimiz ev sahipliğinde yıl boyunca devam edecek etkinliklerin ilki niteliğinde olan bu sempozyuma çok değerli uzmanları ve akademisyenleri iki gün süreyle bir araya getiriyor. Bu sempozyumla bölgedeki olası huzur ve barışa katkı sunabilmek en büyük dileğimizdir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortadoğu'nun barışı HKÜ'de konuşulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN