Tulumba Köprüsü sonunda yıkılacak

Giriş Tarihi: 16.12.2014
Tulumba Köprüsü sonunda yıkılacak

Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı'nda, kentin kanayan yarası olan Tulumba Köprüsü'nün yıkımına oy birliği ile karar verildi

Büyükşehir Belediye Meclisi Aralık ayı ikinci birleşim toplantısı gerçekleşti. Kongre ve Sergi Sarayı'nda Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın başkanlığında gerçekleşen Meclis Toplantısı'nda, şimdiye kadar onlarca insanın ölümüne, birçoğunun da yaralanmasına neden olan Tulumba Köprüsü konusu da ele alındı. Toplantıda, Yenişehir ilçesinde bulunan ve kentin kanayan yarası olan Tulumba Köprüsü'nün yıkımına oy birliği ile karar verildi. Köprünün yıkılması için özellikle Mimarlar Odası uzun yıllardır mücadele ediyordu.

16 YILDIR TARTIŞILIYOR

Mersin'de dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Halil Kuriş tarafından 1998 yılında yaptırılarak hizmete açılan köprü, o günden itibaren tartışma konusu oldu. Köprünün yapımına proje aşamasından itibaren Mersin Mimarlar Odası karşı çıktı. Köprü için Mimarlar Odası ilk olarak Adana 2'nci İdare Mahkemesi'ne başvurmuştu. 28 Ekim 1999 tarihinde mahkeme, meclisin köprü yapım kararının gerekli başvuru ve onayların alınmaması nedeni ile hükümsüz olduğuna karar vermişti. Büyükşehir Belediyesi'nin davayı taşıdığı Danıştay ise 29 Ocak 2003'te verdiği kararda "Usule aykırı olarak sadece Meclisin belirlediği yerleri işaretlemek suretiyle tesis edilen işlem hukuka aykırıdır" demişti. Fakat aradan geçen süreye rağmen herhangi bir işlem yapılmayınca 2008 yılında Mersin Mimarlar Odası, CHP'li Macit Özcan'ın başkanlık makamında oturduğu Büyükşehir Belediyesi'ne yıkım kararı için başvurmuştu. Talebin geri çevrilmesi üzerine ise Mersin İdare Mahkemesi'ne başvuruda bulunmuştu.

'ZİMMET' KORKUSU YAŞADILAR
Mahkeme atadığı bilirkişi heyetinin raporu doğrultusunda 2009 yılında, köprünün Nazım İmar Planı'nda işaretlenmesini sağlayan meclis kararının iptal edilmesine karar vermişti. Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan mecliste yaptığı bir konuşmada "Arkadaşlar ben de yıkılmasından yanayım fakat hepimiz adına zimmet kararı çıkar. Sorumluluk alıyorsanız yıkılması yönünde karar alalım" demişti. Meclis üyeleri de olumsuz yönde görüş bildirerek konuyu kapatmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tulumba Köprüsü sonunda yıkılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN