Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayvan barınağına yapılan 4 odalı ameliyathane açıldı

Giriş Tarihi: 17.12.2014
Hayvan barınağına yapılan 4 odalı ameliyathane açıldı
Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağı'nda 4 odalı, modern ameliyathane açıldı. Açılış törenine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, şehirlerin sadece insanların değil, bütün canlıların varlıklarını sürdürdüğü yerler olduğunu söyledi. Başkan Sözlü, "Şehirlerde 'hayvan sağlığı' denildiğinde, insanların köpeklerle münasebetinden dolayı ve sokağa bırakılan köpekler sorunundan kaynaklı, bu canlı türü öne çıkıyor. İnsan ve hayvan sağlığının korunması amacıyla yeni ameliyathane hizmete açıldı. İnşallah Adana'da hayvan popülasyonu, tıbbi, insani metotlarla kontrol altına alınacak" dedi.

HEPSİ KISIRLAŞTIRILACAK

Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Opr. Dr. Fatih Karayandı da 4 odalı bir ameliyathane hazırladıklarını belirterek, "Daha önce 1 odalı, ilkel şartlarda hizmet veren bir ameliyathane vardı. Yeni ameliyathanede kısırlaştırma ve tedavi hizmeti verilecek. Daha önce günde 20-30 olan kısırlaştırma sayısı, böylece günde 100'e çıkacak. Adana'da yaklaşık 30 bin başıboş köpek var. Ameliyathanemiz tam kapasite çalıştığında, 2015 yılı içinde Adana'da sokak hayvanı sorunu kalmayacak. Aşılanmamış, kısırlaştırılmamış ve kulağına küpe takılmamış köpek kalmayacak. Ameliyathaneyi, barınağın yeni binasına kolayca taşınabilecek şekilde inşa ettik ve iki de yeni toplama aracı satın aldık" diye konuştu.

HAYVANLAR ARTIK TOK

Türkiye'in yakından tanıdığı hayvansever Nesrin Çıtırık da Adana'nın sokak hayvanları konusunda marka şehir olma yolunda hızlı adımlar attığını ifade ederek, "Kısırlaştırma önceliğimiz olacak çünkü biz de sokaktaki hayvan sayısının kontrol altına alınmasını istiyoruz. Hem vatandaşlarımız, hem hayvanlarımız için bu önemli. Ayrıca tedavinin de olmasını istiyoruz. 2-3 yıl önce bu barınak bizim için ızdırap kaynağıydı. Hüseyin Sözlü ve Fatih Karayandı sayesinde, şimdi çok iyi bir duruma geldik. Hayvanlarımızın karnı tok" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayvan barınağına yapılan 4 odalı ameliyathane açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN