Çavuşlu Deresi pis koku saçıyor

Çavuşlu Mahallesi içinden geçen dereden akan atık su sağlığı tehdit edince, evini satışa çıkaranlar bile oldu. Derenin kapatılmasını isteyen mahalle halkı Toroslar Belediyesi'nden hizmet bekliyor

Giriş Tarihi: 25.12.2014
Çavuşlu Deresi pis koku saçıyor
Mersin'in merkez ilçesi Toroslar sınırları içerisinde bulunan Çavuşlu Mahallesi'nin sakinleri, Çavuşlu Deresi'nden akan pis sulardan şikayetçi. Bazı vatandaşlar dere yüzünden evini satışa çıkarırken, belediye hizmetlerinin yetersizliğine tepki büyüyor. İlçenin birçok bölgesinde çeşitli yatırım ve düzenlemeler yapılırken, Çavuşlu Mahallesi'nde herhangi bir gelişmenin yaşanmamasıtepkinin boyutunu artırıyor. Bölgenin üst kısmındaki eski çöp işleme fabrikasından gelen atık sularının aktığı Çavuşlu Deresi'nin üzerinin kapatılmasını isteyen mahalleli, Belediye Başkanı Hamit Tuna'yı göreve çağırıyor.

ÇOCUKLAR HASTALANIYOR
Toroslar Belediyesi'nin mahallelerine gerekli özeni göstermediğini belirten Çavuşlu Mahallesi Muhtarı Halil İbrahim Soysal, mahalle içinden geçen Çavuşlu Deresi'nin, mikrop yuvası haline geldiğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi'nin eski çöp işleme tesisindeki atıkların sularının bu dereye döküldüğünü anlatan Soysal, "Çocuklarımız üstü açık olan dere nedeniyle hastalanıyor, vatandaş kokudan evlerinde duramıyor. Islahı yapılan derenin üstünün kapatılmasını isetdik. Ancak herhangi bir girişim olmadı" dedi.

"BAŞKAN DUYARSIZ"
Mahallenin sorunları sadece dere ile sınırlı değil. Ara yolları çukur ve su birikintileri ile dolan mahallede kaldırımın yok denecek kadar az olması, evlere yakın mesafeden geçen araçların kazaya neden olma ihtimalini de güçlendiriyor. Vatandaşlar, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna'nın soruna karşı duyarsız kalmasını eleştiriyor. Çavuşlu Mezarlığı'nın girişinde yer alan belediyeye ait su dolum istasyonunun da mezarlık ziyaretlerini çileye çevirdiğini söyleyen muhtar Halil İbrahim Soysal, asfaltlanmayan mezarlık girişinin, su dolum istasyonu ve arazözler nedeniyle çamur deryasına dönüştüğünü kaydetti.

SAĞLIK BOYUTU ARAŞTIRILIYOR
Mahallenin yüzde 80'inde kaldırım bulunmadığını ve kazayı beraberinde getirebileceğine dikkat çeken muhtar Halil İbrahim Soysal, mahalle aralarındaki yolların da köy yolundan farksız olduğunu söyledi. Öte yandan, Çavuşlu Deresi'nin durumundan haberdar olan İl Halk Sağlığı Müdürlüğü harekete geçti. Bölgeye sevk edilen uzmanlar dereden akan suyu farklı zamanlarda analiz ederek, gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayacak.

EVİNİ SATIYOR
Kemal Aşan (43): 25 yıldır burada yaşıyorum. Dere yüzünden evimi satılığa çıkardım. Buradan çıkan yılanlar evlere kadar giriyor. Geçenlerde küçük bir çocuk köprüden dereye düştü. Kendi imkanlarımızla köprüye tel örgü çektik.

ÜSTÜ KAPANSIN
Kerem Aslan da (41) derenin üzerinin kapatılmasını isteyen bir başka isim. Derenin ıslahı sırasında derenin üzerinin kapatılması noktasında görüş bildirdiklerini kaydeden Aslan, yetkililerin bu konuda sessiz kaldığını aktardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çavuşlu Deresi pis koku saçıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN