Mobilya sektöründe Türkiye hedef büyüttü

Bu yıl 2'ncisi düzenlenen Mobilya Ar-Ge Proje Pazarı'nın finali Mersin'de yapıldı. Türkiye'nin dünya mobilya pazarındaki payını artırması gerektiği konusu, buluşmanın ana gündemi oldu

Giriş Tarihi: 25.12.2014
Mobilya sektöründe Türkiye hedef büyüttü
Mobilya sektöründe genç beyinlerin projelerini fabrikalarda işleyerek ihraç etme hedefiyle ve 'Konu: Mobilya, Hedef: Teknoloji' sloganıyla bu yıl 2'ncisi düzenlenen Mobilya Ar-Ge Proje Pazarı'nın finali Mersin'de yapıldı. Akdeniz İhracatçı Birlikleri'ndeki (AKİB) dereceye giren proje sahiplerinin ödüllendirildiği törende, Türkiye'nin mobilya sektöründe dünya pazarından aldığı payın artırılması için yapılacaklar konuşuldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Mersin'in son yıllarda lojistik, tarım ve turizm yatırımlarıyla önemli adımlar attığını söyledi. Kentin 2014 yılının 11 ayında yüzde 23 artışla ihracat rakamını 1,6 milyar dolara ulaştırdığını açıklayan Mehmet Büyükekşi, "Türkiye ihracatının yüzde 5 olduğunu düşünürsek, Mersin'in ülke ortalamasının 5 katı ihracat yaptığı görülmektedir" dedi.

16 DOLARA YÜKSELECEK
Ülkenin 2023 hedefleri kapsamında mobilya sektörünün 10 milyar dolarlık ihracat yapmayı hedeflediğini anlatan Büyükekşi, "Türkiye'nin mobilyada kilo başı yaptığı ihracat değeri 3,7 dolar. Bu değer dünyada 30 dolar civarında. Hedefimiz önce bu rakamı 8'e, sonra da 16 dolara yükseltmek. Amacımız ihracat miktarını değil, katma değeri artırmaktır" ifadelerini kullandı.

MOBİLYA SEKTÖRÜ AÇIK

Mersin Valisi Özdemir Çakacak da dünya genelinde kentleşme, nüfus artışı ve yükselen hayat standartları ekseninde mobilya ihtiyacının arttığını ve bu şekilde mobilya ihracat pazarı oluştuğunu dile getirdi. Türkiye'nin kalkınma ivmesinde mobilya sektörünün önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen Çakacak, mobilyanın dış ticaret açığı vermeyen sayılı sanayi sektörlerinden biri olduğuna vurgu yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mobilya sektöründe Türkiye hedef büyüttü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN