Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bağımsızlık uğruna binlerce şehit verildi

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "Antep halkı, nüfusunun üçte birini şehit ve gazi vererek bu kenti kurtarmıştır" dedi

Giriş Tarihi: 26.12.2014
Bağımsızlık uğruna binlerce şehit verildi
Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluşun 93'üncü yıldönümü törenlerle kutlandı. 11 ay süren Fransız işgaline karşı yokluk içinde kahramanca direnen kentin kurtuluş günü için ilk tören Demokrasi Meydanı'nda düzenlendi. Atatürk Anıtı'na Vali Erdal Ata, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Cemalettin Doğan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tarafından çelenk konulması ve saygı duruşunun ardından, Gazilik Madalyası Türk bayrağına takıldı.

DUALARLA ANILDILAR

Demokrasi Şehitler Abidesi'ne kadar Mehteran eşliğinde yapılan kortej yürüyüşünün ardından burada şehitlerin ruhuna dualar okundu. Tören mangası tarafından saygı atışının yapıldığı Abide'nin altında bulunan şehitlerin mezarlarına Vali Erdal Ata ve diğer protokol mensupları tarafından çiçek bırakıldı. Töreni çok sayıda vatandaş da izledi.

ÖDÜLLER DAĞITILDI
Dokurcum Meydanı'ndaki törende İstanbul Büyükşehir Belediye Mehteran Takımı'nın gösterisinin yanı sıra günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu. Kurtuluş günü için düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Türkiye'nin pek çok ilinden gazi derneklerinin de ilgi gösterdiği kutlamada konuşan Şahin, "Antep halkı nüfusunun üçte birini şehit ve gazi vererek büyük bir mücadele sergiledi" dedi.

FİTİLİ ATEŞLEDİ

Gaziantep'in her evinden şehit ve gazilerin olduğu bir direniş öyküsünün yokluk içinde yazıldığını kaydeden Fatma Şahin, "Bu büyük direniş Anadolu'nun kurtuluşunun da fitilini ateşlemiştir. Nitekim Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 'Ben nasıl Gazianteplilerin gözlerinden öpmem ki. Onlar sadece bir kenti değil, bütün Türkiye'yi kurtarmışlardır' şeklinde övgüsüne mazhar olmuşlardır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağımsızlık uğruna binlerce şehit verildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN