Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep mutfağının belgeseli çekiliyor

Gaziantep mutfağının belgeseli çekiliyor

Giriş Tarihi: 27.12.2014
Gaziantep mutfağının belgeseli çekiliyor
Anadolu Mutfağını Araştırma Geliştirme ve Koruma Derneği Başkanı Tahir Tekin Öztan, bir ülkenin tanıtımının o ülkenin mutfağından geçtiğini söyledi. Öztan, Gaziantep'in bir gastronomi merkezi olması için dernek olarak yurt içi ve yurt dışı tanıtım faaliyetlerini sürdürdüklerini belirtti. Dünya Mirası Türkiye Projesi kapsamında gerçekleştirilen 'Dünya Mirası Listesinde Türkiye'nin Gururu Gaziantep' belgeselinin çekimlerinin devam ettiğini aktaran Öztan, belgeselin TRT'nin kanallarında gösterileceğini ifade etti.

MUTFAK KÜLTÜRÜ ÖNEMLİ

Gaziantep'in bütün yönleriyle tanıtılmasını sağlamaya çalıştıklarını vurgulayan Öztan, "Bir ülkenin tanıtımı o ülkenin mutfağından geçer. Biz de tanıtım için her zaman her yerde üzerimize düşeni yapacağız. Gaziantep tanıtıldıkça kentimize daha çok turist gelecektir. Bölgemiz ve kültürümüz tanıtıldıkça dünyanın ilgisini çekmeye devam edecektir. Bu nedenle tanıtım faaliyetlerimizi yurt içi ve yurt dışında sürdürüyoruz. Yaşayan kültürel mirasımıza sahip çıkmak, tanımak ve tattırmak zorundayız" dedi.

TURİSTLERİN UĞRAK YERİ

Proje yönetmeni Fikret Yıldız da çalışmanın önemine vurgu yaparak, Gaziantep'in yeri ve öneminin büyük olduğunu belirtti. Amaçlarının Gaziantep'i en iyi şekilde tanıtmak olduğunu ifade eden Yıldız, "Gaziantep, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti de ağırlayan önemli bir turizm şehridir. UNESCO Dünya Mirası listesine aday Zeugma Antik Kenti ve Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi de kentin tanıtımına katkı sağlayacaktır. Sadece bu iki kültür merkezini değil, Gaziantep'in en az bunlar kadar önemli diğer kültürel merkezlerini ve sosyal yaşamını da belgelemeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep mutfağının belgeseli çekiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN