Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Eker'den yüzde 100 müjde

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, bakliyat üreticilerine kilogram başına verilen pirimin yüzde 100, tohumluk kullanım desteğinin de yüzde 20 artırıldığını açıkladı

Giriş Tarihi: 28.12.2014
Bakan Eker'den yüzde 100 müjde
Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve Mersin Ticaret Borsası ev sahipliğinde düzenlenen 'Mersin İli İhracatın Yıldızları ve Borsa Tescil Rekortmenleri Ödül Töreni'nde konuşan, Tarım Bakanı Mehdi Eker, çiftçiyi sevindiren bir açıklama yaptı. Bakan Eker, bakliyat üreticilerine kilogram başına verilen pirimin yüzde 100, tohumluk kullanım desteğinin de yüzde 20 artırıldığını açıkladı. Tarımsal altyapının düzenlenmesinin önemine vurgu yapan Eker, "Türkiye'deki 32 buçuk milyon parsellik tarım arazilerindeki iklim, toprak verilerini topladık. Hangi toprak parçasında, hangi tarımsal ürün ne kadar verimli yetişir? Bunu araştırdık. Her bir parsele bir numara verdik" dedi.

SERTİFİKALI TOHUMA DESTEK

Bakanlık olarak üretimi ve verimliliği artırmaya dönük tedbirler aldıklarını dile getiren Eker, zirai üretimde tohumun önemine değindi. Sertifikalı tohumun verimli üretimin şartı olduğunun altını çizen Eker, şöyle konuştu: "Sertifikalı tohum, üretimi yüzde 25 etkiler. Bunu destekleme kapsamına aldık. Türkiye'deki 117 bin çeşit tohumu Tohum Bankası'nda garanti altına aldık. Bu tohumlar ülkemiz geleceğinin garantisidir. 2010 yılında açılışını yaptığımız bankamızda tohumlar atmosfer basıncı altında canlı olarak saklanıyor. Düzenli aralıklarla tohumların çimlenme testleri yapılıyor." Mersin Valisi Özdemir Çakacak ise Mersin'de tarımsal alanda faaliyet gösteren firmaların 2014'ün ilk 11 ayında 1,6 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek yüzde 25'e yakın artış sağladığını belirtti.

HUBUBAT OBEZİTE DÜŞMANI

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahmut Arslan da dünyada açlık ve obezitenin 2 büyük sorun haline geldiğini aktardı. Obeziteyle mücadelenin tek yolunun baklagil tüketmek olduğuna vurgu yapan Arslan, "Bakıldığında obezitenin yaygın olduğu Amerika ve Kanada'da bakliyat tüketilmediği görülüyor. Dünya genelinde en fazla bakliyatı da bu 2 ülke üretiyor" dedi. Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir de tarım-gıda sektörünün Mersin'in lokomotifi olduğunu söyledi.

MERSİN'İN GURURU ARBEL
Konuşmaların ardından ödüller sahiplerini bulurken, Hububat, Bakliyat ve Yağlı Tohum İhracatında 1'incilik ödülünü Arbel A.Ş. adına Hasan Arslan aldı. Bu alanda 2'ncilik Dicle Gıda, 3'üncülük Mersin Un, 4'üncülük Aves Enerji, 5'incilik Durum Gıda, 6'ncılık Mavras Tarım, 7'ncilik Memişoğlu Tarım, 8'incilik Mersin Şeker, 9'unculuk Enver Mersin Gıda, 10'unculuk ödülü ise Başhan Tarım'ın oldu. MTB Tescil Performansı Ödülleri'nde ise Arbel A.Ş birinciliği yine kimseye kaptırmadı. Bu alanda da 2'ncilik Durum Gıda, 3'üncülük Elginsan, 4'üncülük Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 5'incilik Aral Endüstri, 6'ncılık Armada Bakliyat, 7'ncilik Menas, 8'incilik Başhan Tarım, 9'unculuk Gülerler İmalat, 10'unculuk ödülü ise Memuşoğlu Tarım'a verildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Eker'den yüzde 100 müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN