Metro sokağı esnafı isyan bayrağını çekti

Giriş Tarihi: 28.12.2014
Metro sokağı esnafı isyan bayrağını çekti

Mithat Saraçoğlu Caddesi sakinleri, yol ve kaldırım düzenlemesinin yarattığı olumsuz tablodan yılmış durumda. Eğer acil çözüm bulunmazsa yüzlerce iş yeri kapanacak

Adanalıların "Nişantaşı" olarak kabul ettiği ve dünyaca ünlü markaların faaliyet gösterdiği Mithat Saraçoğlu Caddesi (Metro Sineması Sokağı) sakinleri, Büyükşehir Başkanvekili Zihni Aldırmaz döneminde yapılan düzenlemeden çok şikayetçi. Caddenin küçültülerek trafik akışının tek yöne dönüştürülmesinin trafik keşmekeşi yarattığını ve park sorunu yüzünden iş hacimlerinde düşüşler olduğunu vurgulayan esnaf resmen kan ağlıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'den, uygulamayı iptal etmesini isteyen esnaf, "Lütfen derdimize bir çözüm bulun" diyor.

PARK SORUNU BÜYÜK

Kendilerine sorulmadan, fikirlerinin alınmadan yapılan düzenlemenin bölge esnafını olumsuz yönde etkilediğini belirten mağaza yöneticisi Zülfü Yılmaz (45), "Düzenlemeden önce çift yönlü olan ve 200 civarı aracın park ettiği caddede bir sıkıntı yoktu. Akıllı dokunuş safsatasıyla herkesi avuttular. Düzenlemeden sonra sadece 90 araç park etmeye başladı. Hele günün belli saatlerinde trafik iyice içinden çıkılmaz hal alıyor. Çoğu müşteriler caddede yer bulmak için 2-3 tur atıyor, sonra da çaresiz çekip gidiyor. Adana dışından gelenlerin hele hiç şansı olmuyor" diye konuştu.

SORUNUMUZ ÇÖZÜLSÜN

Kentin gözbebeği olan ve en çok işlem hacminin olduğu bir caddenin kaderiyle oynamanın büyük vebal olacağını öne süren Bünyamin Çörten (46), "Dünyanın her yerinde sokaklar genişler cadde yapılır. Bizde ise 'akıllı dokunuş' diye böbürlenenler caddeyi küçültüp sokağa çevirdiler. Böyle devam ederse buradaki esnafların hepsi kepenk indirir. Dünyanın en önemli markalarını Adanalıların emrine sunmak için gayret ediyoruz ama böyle giderse halimiz duman. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de zaman zaman buraya gelip alışveriş yapıyor. Caddenin halini biliyor" dedi.

"KAŞ YAPARKEN GÖZ ÇIKARILDI"
Müşterilerden yoğun şikayetler aldıklarını ve "Mithat Saraçoğlu Caddesi'ne girmekten korkuyoruz" şeklinde tepki gösterdiklerini anlatan Murat Salman (35) ise, "Kurulu düzenimiz bozuldu. Kaş yapayım derken göz çıkarıldı. Düzenleme yaparken ne esnafın ne de mahalle sakinlerinin görüşünü aldılar. Şimdi bu caddenin geleceği Başkan Sözlü'nün ellerinde. Ya çözüm bulup bu sorunları bitirecek, ya da daha fazla zarar etmeyi göze alamayan esnaflar olarak kapımıza kilit vuracağız. Radikal bir çözüm bekliyoruz" şeklinde konuştu.

MAHALLE SAKİNLERİ ŞİKAYETÇİ

Mithat Saraçoğlu Caddesi'nde oturan Nezih Veziroğlu da (54), cadde düzenlemesinden şikayetçi. Düzenlemenin sadece esnafı değil mahalle sakinlerini de olumsuz yönde etkilediğini vurgulayan Veziroğlu, yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlattı; "Apartmanımızın parkının girişine zincir bağladık. Yoksa girişimizi park olarak kullanıyorlar. Her giriş çıkışımızda zinciri açıp kilitliyoruz. "Yayalar için kaldırımlar genişletildi" deniliyor ama kaldırım işgallerine de göz yumuluyor. Gündüzleri araç geceleri de alkollü insanlardan çekiyoruz. Bu nasıl belediyecilik anlamak çok zor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Metro sokağı esnafı isyan bayrağını çekti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN