Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Jurong Adası Adana'ya model

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Adana için Singapur'un Jurong Adası'nı model gösterdi

Giriş Tarihi: 29.12.2014
Jurong Adası Adana'ya model
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Adana'da "2013 Yılı İhracatın Yıldızları Ödülleri"ni dağıttı. Bakan Zeybekci, Türkiye'nin hiçbir yerinde olmayan özellikleri sahip olan Adana'nın, Anadolu'nun çıkış kapısı, Ortadoğu'nun giriş kapısı ve Kafkasların ile kuzeyin de petrol, gaz ve enerji taşımacılığı açısından inanılmaz öneme sahip olduğunu vurguladı. Bakan Zeybekci, Singapur'un Jurong Adası'na dikkat çekerek Adana'da da petrokimya endüstrisinin kurulması gerektiğini söyledi.

KADİM KÜLTÜR

Adana'ya bakıldığında insanlık tarihiyle birlikte başlayan kadim kültürü olan bir şehirden bahsedildiğini vurgulayan Bakan Zeybekci, "Son dönemlerde Adana Türkiye'nin 4. büyük sanayi şehri olmaktan aşağı düştü. 'Bu üzücü olmuş' diyerek kolaya kaçmayacağım. Bunun altına, sebebine bakmak lazım. Aslında Adana geri gitmedi, başka şehirler daha hızlı ilerledi. Nerede hata yapıldı, kim yaptığından ziyade tekrarlanmaması için ne yapılmalı buna bakmak lazım" dedi.

SİNGAPUR ÖRNEĞİ

Yaklaşık 50 milyar dolarlık ticaret hacmi ve petrokimya üretiminde söz sahibi olan Singapur'un Jurong Adası'nı örnek gösteren Bakan Zeybekci, "Dünyada böyle bir merkez yapalım denildiğinde akla gelecek ilk üç yer içine Adana ve Çukurova bölgesi girer. Dünyanın tüm enerji kaynaklarının geldiği ve buluştuğu bir bölgedir burası. Burada bir petrokimya endüstrisi kurulmalı. Giren petrolün en hassas petrokimya ürünü olarak üretildiği bir silsile burada yaratılmalı" diye konuştu.

"PAMUKTA YANLIŞ YAPTIK"
Adana'nın aynı zamanda da tarım alanı olduğunu vurgulayan Bakan Zeybekci şöyle dedi: "Adana, tarım alanı olarak Türkiye'nin en verimli ovasıdır. Nüfusta göç vermeye başladığını ilk defa duydum. Oysa Adana göç alan bir yer olarak bilinir. Şimdi tam tersine dönmüş. İlk 1000'deki şirket sayısını çok az buldum. Daha fazla bekliyordum. Adana pamuk deryasıydı. Ancak üretimdeki yanlış politikalar sonucu pamuk ekili alanlar azaldı. Pamuk alanlarını mısırı teşvik etmekle yanlış yaptık" Bakan Zeybekci, Akdeniz İhracatçı Birlikleri 2013 Yılı İhracatın Yıldızları töreninde ödüle layık bulunan firmalara ödüllerini verdi. Konfeksiyon, tekstil, yaş sebze ve meyve, su ürünleri, ağaç, orman, demir, kimyevi, hububat birliklerinden 2013 yılında en fazla ihracat gerçekleştiren firmalar ödüllendirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Jurong Adası Adana'ya model
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN