Adana dünyaya şifa dağıtıyor

Sağlık turizminde hızla ilerleyen Adana, Ortadoğu, Afrika ve Avrupa ülkelerinden yabancı hastalara tedavi hizmeti sunuyor

Giriş Tarihi: 30.12.2014
Adana dünyaya şifa dağıtıyor
Adana son 10 yıldır geliştiği sağlık turizminde giderek daha fazla coğrafyaya ve hastaya ulaşıyor. Adana Sağlık Turizmi Derneği'nin (ASTD) elindeki verilere göre 2012 yılında Adana'da, Ortadoğu, Afrika ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından 4 bin 394 kişi şifa buldu. ASTD Başkanı Kemal Attila, Adana'da sağlık turizminde en çok göz, onkoloji ve ortopedi branşlarının öne çıktığını söyledi.

2020 YILINDA 25 BİN HASTA

Adana'da 2012'de 4 bin 393 yabancı hastanın 3 bin 973'ünün özel kurumlarda, kalanının ise kamu hastanelerinde tedavi gördüğünü kaydeden Attila, "Adana, bugünkü gelişimi ile İstanbul ve İzmir'den sonra sağlık turizmi alanında Türkiye açısından en önemli destinasyonlardan birisi. ASTD olarak hazırladığımız rapora göre, bu hızla giderse 2020 yılında Adana'da 25 binden fazla yabancı hasta tedavi edilecek" dedi. Avrupa'da kişi başına 590 yatak düştüğünü, bu sayının Türkiye genelinde 248, Adana için ise 285 olduğunu kaydeden ASTD Başkanı Kemal Attila, "Bu verilerden hareketle, AB normlarında sağlık hizmeti sunulabilmesi için Adana'da 6 bin 369 ek yatağa gereksinim var" diye konuştu.

BÜTÜNLEŞTİRİLMİŞ STRATEJİ

Kemal Attila, sağlık turizminin gelişmesi için yapılması gerekenler hakkındaki görüşlerini ise şöyle açıkladı: "Sağlık turizmi, kamu, özel kesim, STK'lar ve kentli kesimin bütünleştirilmiş bir strateji altında davranışını zorunlu kılmaktadır. Dernek olarak yaptığımız çalışmaya göre, hava taşımacılığı alt yapısı, ülkenin beşeri sermaye rekabet düzeyi ve JCI belge sayısı, sağlık turisti sayısını en güçlü bir biçimde etkileyen kompozit faktörlerdir. Ülkeye sağlık turisti sayısı girişinin yüzde 26'sı bu değişkenlerce açıklanmaktadır."

BROKERLER KURUMSAL OLMALI
Kemal Attila şöyle devam etti: "Paydaşlar arası işbirliği önceliğinin aşağıdaki üç konuda öne çıkmasının Adana ve Türkiye açısından önemi büyüktür: -Adana ilinde broker (aracı) kuruluşları kurumsallaştırarak, hasta akışının sürdürülebilir kılınması, - Sağlık ve turizm kuruluşlarında süreçleri izleme olanağı sağlayan bilgisayar siteminin kurulması, -Kamu ve özel tüm sağlık ve turizm kuruluşlarında Uluslararası Hasta Hizmet Döngüsü (UHHD) sisteminin yapılandırılması.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana dünyaya şifa dağıtıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN