Turizm gelişir Adana kazanır

Kültür ve turizmde atağa kalkan Adana, müze kompleksi ile Anavarza, Magarsus, Misis ve Tatarlı antik kentlerinde yapılan kazıların ardından komşuları Hatay ve Mersin ile birlikte bir turizm destinasyonu olacak

Giriş Tarihi: 30.12.2014
Turizm gelişir Adana kazanır
Türkiye'nin en büyük antik kentlerinden biri olan Anavarza'yı ortaya çıkarmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçti. Adana Milletvekili Ömer Çelik'in bakan olmasının ardından turizm yatırımlarında gözle görülür artışın yaşandığı kentte yapılan çalışmalar, önümüzdeki yıllarda Çukurova'da yeni bir destinasyon ortaya çıkaracak. Adana Müze Kompleksi tamamlanıp, Anavarza, Magarsus, Misis ve Tatarlı antik kentlerindeki kazılar da ilerlediğinde, bölge, çevresindeki tarihi değerlerle birlikte yeni bir turizm rotası olacak.

BÖLGESEL KALKINMA

Adana'nın turizmde önemli bir potansiyele sahip olduğunu, ancak tek başına bir güç olamayacağını belirten Vali Mustafa Büyük, kalkınmanın komşularla birlikte sağlanacağını söyledi. Özellikle Hatay ve Mersin'in hem zengin hem de Adana'ya yakın iki merkez olduğuna dikkat çeken Büyük, "Burada bölgesel bir kalkınma hedefinin ortaya konulması gerek. O nedenle bölgesel olarak faaliyet gösterecek aktörleri harekete geçmeye teşvik ediyoruz. Meslek kuruluşları sadece kendi illerinde değil, komşu illerle de birlikte çalışacak" dedi.

YENİ TURİZM ROTASI
Çukurova'nın, Anadolu'nun en stratejik noktasında olması nedeniyle önemini hep koruduğunu ifade eden Büyük şunları söyledi: Doğa, deniz, tarih, kültür, inanç turizmi… Her şeye sahibiz. Yakın çevredeki turizm varlıklarını da kullanacağımız bir yapı arzuluyoruz. 250 km'lik bir alanı günübirlik destinasyon haline getirmek mümkün. Adana, Mersin, Hatay hattı buna müsait. Tarsus'ta Eshab-ı Kehf, St. Paul Kuyusu; Hatay'da Habib-i Neccar Camisi, dünyanın ilk Katolik kilisesi St. Pierre ve daha birçok önemli durak var. Yol boyunca yeme içme ve konaklama tesisleriyle bölge bir cazibe merkezi olur.

BUMERANG ETKİSİ

Turizmle ilgili yatırımların, her şeyin ötesinde şehri güzelleştirdiğini vurgulayan Vali Mustafa Büyük, "Turizm, kent algısını iyileştirir ve başka yatırımların gelmesini sağlar. Şehirde çok ciddi bir dönüşüm yaşanıyor. Büyük yatırımlar yükseliyor. Bunlar oluştukça kötü algı zayıflayacak. Güvenli şehir algısı yükselecek. İnsanların kültür sanat, turizm, ziyaret, seyahat kavramlarında ön şartı, kendilerini güvende hissetmesidir. Biz bu şehrin hak etmediği o tür algılarını değiştirmek istiyoruz. Bu alanda sosyal çalışmalarımız var. Tabi turizmin ayrılmaz bir parçası da ekonomik kalkınma. Turizmle ekonomiyi birleştirdiğimiz zaman şehirdeki mutluluğu, ümidi artırmış olacağız ve bu olumlu algı bumerang etkisi yapıp kalkınmaya daha çok katkı sağlayacak" diye konuştu.

KONGRE TURİZMİ İÇİN İDEAL

Son dönemde Adana'da ciddi bir otel kapasitesi oluştuğunu ve yeni otellerin yapıldığını aktaran Vali Mustafa Büyük, "Bu oteller sadece konaklamayla sınırlı kalmamalı. Kongre turizmine ev sahipliği yapmalılar. Bunun için ATO ile bir işbirliği yaptık. Sektörün paydaşlarıyla bir ziyaretçi bürosu oluşturuyoruz. Dünyanın her tarafından kongreleri, toplantıları organize edenlerle işbirliği yapıp bunu Adana'ya çekmeye yönelik çaba sarf eden bir oluşum. Potansiyelimizi paydaşlarımızla işbirliği içinde Adana paydasında pazarlamalıyız" dedi.

ORTADOĞU'NUN EN BÜYÜĞÜ

Vali Büyük'e göre turizm sektörünün diğer sektörleri de destekleyen, harekete geçiren dinamik bir yapısı var. Bir medeniyet, yaşam biçimi, yaşanabilir kent algısı oluşturması açısından çok önemli. Turizmde gelişen şehirler, başka sektörlerde de belirleyici konuma yükseliyor. Adana da bu yüzden turizmin gelişmesine büyük önem veriyor. Zaten Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, bu konuda kente açık çek vermiş durumda. Bugün Ortadoğu'nun en büyük müze komplekslerinden biri Adana'da yükseliyor.

ADANA MÜZE KOMPLEKSİ

Adana Müze Kompleksi, her şeyden önce çok eski bir sanayi yapısının kültür yapısına dönüştürülme projesi. Batılı ülkelerde örneklerini sıkça gördüğümüz projenin, birkaç istisna dışında Türkiye'de bu büyüklükte bir örneği yok. Adana'nın ilk, Türkiye'nin de ilk 10 fabrikasından biri. 100 yılı aşkın süredir ayakta olan Milli Mensucat Fabrikası, restore edilerek bir müze kompleksine dönüştürülüyor. İlk deneme olduğu için restorasyon çalışmaları biraz zaman alsa da 2015 yılı sonuna kadar arkeoloji ve mozaik müzesini kapsayan ilk etabın tamamlanması planlanıyor. Arkeoloji müzesinde 700 kültür varlığı, 45 adet mozaik sergilenecek.

SADECE BİR MÜZE DEĞİL

28 bin metrekarelik bir alanda ikinci etabı oluşturacak etnografya, mozaik, sanayi, kent, tarım ve çocuk müzesi için de ocak ayında ihale yapılacak. Vali Büyük, ikinci etap proje çalışmalarının bittiğini, kaynakların temin edildiğini belirtti. Tamamlandığında, toplam 40 bin metrekaresi kapalı, devasa bir kompleks ortaya çıkacak. Yeni müzenin, Adana'nın her türlü aktivitesine ev sahipliği yapacak bir mekan olacağını anlatan Büyük, "Sadece müze alanı olmayacak. Kültür sanat galerisi, konferans salonu aktif kullanılacak. Ziyaretçiler geldiğinde akşama kadar vakit geçirebilecek. Aktivite yapılacak burada. Başka yerlerden eserler getirilip sergilenecek. Adana için değil Türkiye için önemli bir proje bu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizm gelişir Adana kazanır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN