Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkmenistan'a Halil Avcı imzası

Giriş Tarihi: 30.12.2014
Türkmenistan'a Halil Avcı imzası

Halil Avcı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Halil Avcı, milli şair Mahtumkulu Firaki'nin memleketindeki müze inşaatının sürdüğünü söyledi

Türk müteahhitlik sektörü, dünyanın birçok ülkesine damgasını vuran projeler gerçekleştirirken Adana merkezli Halil Avcı Şirketler Grubu da Türklerin "atavatanı" olarak kabul edilen Türkmenistan'a, projeleriyle imzasını atıyor. Türkmenistan'da kamu binalarından 5 yıldızlı otellere, okullardan rehabilitasyon merkezlerine kadar birçok projeyi tamamladıklarını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Halil Avcı, Türkmenistan'ın milli şairi Mahtumkulu Firaki'nin doğduğu yerde yapımı sürmekte olan müzenin ise ayrı bir önemi olduğunu kaydetti.

KÖKLÜ BAĞLAR VAR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 kadar işadamıyla birlikte Türkmenistan'a yaptığı ziyarete de katılan Halil Avcı, 2007 yılından bu yana Türkmenistan'da iş yapan bir yatırımcı olarak Cumhurbaşkanı'nın gezisine davet edilmekten gurur duyduğunu söyledi. Aynı zamanda DEİK'te de (Dış Ekonomik ilişkiler Kurulu) görev alan Halil Avcı, Türkiye ile Türkmenistan arasındaki köklü bağların her iki ülkenin Cumhurbaşkanlarınca samimi olarak sürdürüldüğüne tanık olduğunu söyledi.

ORTAK PROJE

Hızla özel sektöre açılan Türkmenistan'ın müteahhitlik sektöründe kendi işadamlarını geliştirdiğini bildiren Avcı, her iki ülkenin Cumhurbaşkanının, "Türk ve Türkmen müteahhitlerin işbirliği yaparak 3'üncü ülkelerde ortak projelere imza atabilecekleri" mesajını verdiğini ifade etti. Halil Avcı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Halil Avcı, Türkmenistan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülke olan Türkiye'nin bu ülkeye "Ata yurdumuz" olarak baktığını, her iki ülke Cumhurbaşkanının ise sürekli kardeşlik bağlarını vurguladıklarını kaydetti. Zengin doğal gaz ve petrol yataklarına sahip olan Türkmenistan'ın dünyada İsviçre ile birlikte tarafsızlığı tescil edilen ikinci ülke olduğunu belirten Halil Avcı, bu özelliğin Türkmenleri dünya siyasetinde ayrıcalıklı ve saygın bir konuma kavuşturduğunu anlattı. Avcı, bunun sonucu olarak Türkmen büyükelçileri ve bakanlarının Birleşmiş Milletler'de üst düzeyde kabul gördügünü ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmenistan'a Halil Avcı imzası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN