Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Final Okulları öğrencileri 'tecrübe'den öğreniyor

Giriş Tarihi: 31.12.2014
Final Okulları öğrencileri 'tecrübe'den öğreniyor
Adana Final Okulları'nın "Tecrübeden Öğreniyoruz" söyleşileri kapsamında yine önemli isimleri ağırladı. "Tecrübeden Öğreniyoruz" söyleşileri için Adana'ya gelen Final Okulları Eğitim Danışmanı, İletişim Uzmanı Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu ile hukukçu, yazar, müzisyen, eğitimci ve sporcu Kerim-Selim Altınok kardeşler, Adana Final Okulları öğrencileri ve velileri ile bir araya geldi. Okulun tiyatro salonunda iki farklı oturumda düzenlenen söyleşi Cüceloğlu'nun kendi yaşamından verdiği örneklerle başladı. Keyifli üslubuyla, hayatın içinden verdiği örneklerle sağlıklı iletişimin ve hayat başarısının ipuçlarını anlatan Cüceloğlu, ardından sahneyi ikiz kardeşler Kerim-Selim Altınok'a bıraktı.

KASETTEN DERS ÇALIŞIRDIK

Doğuştan görme engelli olmalarına rağmen yaşamlarına türlü başarılar sığdırmış olan Altınok kardeşler, ilkokul yıllarında gözlerinde yüzde 60'lık görme kaybı meydana geldiğini belirterek, "Lise yıllarındaysa görme yeteneğimizi tamamen kaybettik ama yılmadık. Rehabilitasyon merkezine giderek kabartma yazıyı 6 ayda öğrendik. İÜ Hukuk Fakültesi'ni kazandık" dediler. Anne-babalarından büyük destek gördüklerini söyleyen Altınok kardeşler, "Okuldan gelir gelmez ders notlarını birimiz sesli olarak tekrar eder, birimiz de braill alfabesi ile kağıda dökerdi. Hafta sonları da babamız o notları kasede okurdu. Biz de finallere çalışırken o kasetleri dinlerdik. Hukuk fakültesinde bizim dönemde 400 ö��renci vardı neredeyse, hepsi de bizim notlarımızla fakülteyi bitirdi diyebiliriz" diye konuştular.

MÜZİK YETENEKLERİ MÜTHİŞ
Çocukluk çağlarında satranç ile tanıştıklarını anlatan Altınoklar, Türkiye Şampiyonluğunun yanı sıra özel bir karşılaşmada Dünya Satranç Şampiyonu Anatoly Karpov ile nasıl berabere kaldıklarını da anlattılar. Esprili üsluplarıyla zaman zaman salonda kahkahalar attıran zaman zaman da duygulandıran Kerim-Selim Altınok, mandolin ve gitar çalıp şarkılar söyleyerek bu yeteneklerini de sergiledi. Umutla, azimle, zekâyla kendilerine aydınlık bir gelecek oluşturan Altınok kardeşler, görmek için gözlerin yetmediğini kanıtlayan yaşam öyküleriyle öğrenci ve velilerin yüreklerine dokundular. Kerim ve Selim Altınok kardeşler, severek ve coşkuyla yapılan her işin beraberinde başarıyı getirdiğinin ve birlikte çalışmanın öneminin de altını çizdiler. Dinleyenlerin iç dünyasını aydınlatan söyleşilerin ardından Doğan Cüceloğlu, son kitabı "Gerçek Özgürlük"ü de imzaladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Final Okulları öğrencileri 'tecrübe'den öğreniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN