Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mağdur ve fail için hedef uzlaştırma

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, uzlaşma müessesinin, mağdurlar için zararın giderilmesi bakımından çok önemli bir enstrüman, failler için de topluma kazandırma aracı olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 19.1.2015
Mağdur ve fail için hedef uzlaştırma
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 2005 yılında yasaya giren uzlaştırma konusunda bu yıl uzlaştırmacı olarak seçilen personele yönelik eğitim semineri düzenlendi. Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, "Uzlaşma müessesesi, toplumda mağdurların uğramış olduğu haksızlık ve zararın giderilmesi için elimizdeki çok önemli bir enstrümandır. Bu uygulamayla, ceza vermek yerine hem faillerin hem mağdurların topluma yeniden kazandırılması sağlanacak" dedi. Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'ndaki seminerde konuşan Başsavcı Ali Yeldan, uzlaşma uygulamalarıyla adalete olan faydayı artırma hedefinde olduklarını söyledi. Toplum hayatında birçok sorunla karşılaşıldığını, bunların farklı çözüm yolları olduğunu hatırlatan Yeldan, "Yargı da bunlardan biri. Ama klasik çözüm yollarıyla içinden çıkamadığımız olaylar var. Nasıl tıpta yeni yaklaşımlar, tamamlayıcı tıp gibi konular gündemdeyse, hukuk alanında, ceza muhakemesinde, 2005 yılında yasaya giren uzlaşma müessesesi ve arabuluculuk yeni araç olarak önümüze çıkıyor" diye konuştu.

AMAÇ TOPLUMA KAZANDIRMAK
Uzlaşma Bürosu Savcısı Süleyman Bal, 'Uzlaştırma Kapsamına Giren Suçlar' ve 'Hedef Uzlaştırma' konulu bir sunum yaptı. Bal, uzlaştırmanın amacının, mağdurun haklarının korunması ve faillerin topluma kazandırılması olduğunu belirtti. ÇÜ Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Günal Kurşun da 'Neden Uzlaştırma' konulu sunumunda bilgilerini paylaştı. Kurşun, uzlaşmanın, mağdur ve failin, kendi iradeleriyle kabul etmeleri halinde tarafsız bir üçüncü şahsın yardımıyla çözüme katıldıkları bir süreç olduğunu bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mağdur ve fail için hedef uzlaştırma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN