ÇÜ Halk Kültürü Evi törenle açıldı

Giriş Tarihi: 22.1.2015
ÇÜ Halk Kültürü Evi törenle açıldı
Adana'da Osmanlı döneminde Düyunu Umumiye İdaresi binası olarak kullanılan ve restore edildikten sonra Çukurova Üniversitesi'ne (ÇÜ) devredilen konak, kültür evi olarak hizmete açıldı. Seyhan ilçesi Türkocağı Mahallesi'nde satın alınıp restore edilen Kısacıkzade Konağı'nın açılışında konuşan Vali Mustafa Büyük, yapının, kent kültürünün yaşatılacağı konuma getirildiğini belirtti.

KULLANIŞLI OLMALI
Konağın restore edilmesi kadar fonksiyonel hale getirilmesinin de önem taşıdığını vurgulayan Büyük, "Belki bu noktada bazı çalışmaları geliştirmemiz de gerekebilir. Halk kültürü dediğimiz zaman sadece hayat biçimi, giyim, kuşam değil, duruma göre eğlenmeyi de içine alan kültürlerin burada yaşatılmasını sağlamak da önemli. Bu mekanın bu manada kullanılır hale gelmesi de mümkün" şeklinde konuştu.

KENT KÜLTÜRÜ İÇİN

ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar bu tür yapıların, kent kültürünün korunması ve yaşatılmasında önemli işlev gördüğünü belirterek, kültür evinin, maddi halk kültürünün derlenmesi, araştırılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla kurulduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÇÜ Halk Kültürü Evi törenle açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN