Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana'nın limanı yoksa 2023 hedefine zor ulaşır

ADASO Meclis Başkanı ve Sunar Grup CEO'su Hüseyin Nuri Çomu, Adana'ya bir liman yapılmazsa, Türkiye'nin 2023 hedeflerinin tutturulamasının zor olacağını söyledi

Giriş Tarihi: 1.2.2015
Adana'nın limanı yoksa 2023 hedefine zor ulaşır
Adana Sanayi Odası Meclis Başkanı ve Sunar Grup CEO'su Hüseyin Nuri Çomu, "Milli iradenin tecellisi ile daha müreffeh olan Türkiye Cumhuriyeti, topyekûn 2023 hedeflerine sarılarak muasır medeniyetler seviyesine ulaşacaktır. 2023'te 500 milyar dolar ihracat hedefi için de limanlarımızın 3 kat daha fazla çalışması gerekiyor. Mersin limanın böyle bir kapasiteyi kaldırması mümkün değil. Bu sebeple Adana'da konteynır taşımacılığına imkan veren bir liman, bugünden yapılmalı" dedi.

HEPİMİZ HEYECANLANDIK

2023 hedeflerinin yakalamasında Adana'nın rolünü değerlendiren Hüseyin Nuri Çomu, "Türkiye'nin uzun soluklu ve gerçekleşebilir somut hedeflerini içeren '2023 hedefleri' ticari hayatımız boyunca ilk kez karşılaştığımız bir olgu olduğu için hepimizi heyecanlandırdı. Daha müreffeh ve daha güçlü bir Türkiye için 2023 hedeflerimize sıkı sıkı sarılmalıyız. Şüphesiz ki; ülkemizdeki siyasi istikrara kast eden güç odakları, devlet içinde farklı yapılanma çalışmaları 2023 hedeflerine ulaşılmasında bir engel olarak karşımıza çıksa da; Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve Bakanlarımızın gecesini gündüzüne katarak bu sorunları çözme gayretleri bizleri rahatlatıyor" diye konuştu.

LİMANLAR 3 KAT FAZLA

Türkiye'deki siyasi iktidar sayesinde geleceğe güvenle baktıklarını kaydeden Çomu, siyasi iktidarın milli iradenin tecelli etmesi yönündeki çabasını yürekten desteklediklerini vurguladı. "2023 Türkiye'si için var gücümüzle çalışıyoruz" diyen Çomu, şöyle konuştu: Ülkemizin 2023 stratejisinde 500 milyar dolar ihracat hedefi de bulunuyor. Dişlinin sorunsuz dönmesi için çarkların da buna uygun hareket etmesi gerekiyor. 500 milyar dolarlık ihracat hedefi, mevcut limanların 3 kat daha fazla çalışması gerekliliğini ortaya koyuyor"

ÇALIŞMA YAPILMALI
Bugün ihracatta olmazsa olmaz niteliğindeki konteynır taşımacılığına uygun limanlar incelendiğinde Çukurova Bölgesi'nde sadece Mersin Limanı'nın bu tip taşımacılığa uygun olduğunun görüldüğü kaydeden Çomu, "Ancak Mersin Limanı'nın hâlihazırdaki kapasitesinin 3 katı işlem hacmini kaldıramayacağı gayet açık. 2023 hedeflerimizi gerçekleştirmede Çukurova ve Doğu Akdeniz'in üzerine düşen görevi yerine getirebilmesi için, bölgemizde yeni bir limana ihtiyaç var. Bir limanın inşaat süresini ve tam kapasite hizmete erişebilme süresine göz önünde bulundurunca, yeni liman inşaatının gündeme bugünden alınması gerektiği oldukça açıktır" şeklinde konuştu.

PLANLAR OLUŞTURULDU
2023 hedeflerini yakalamak adına Sunar Grup şirketlerinde stratejik planlar oluşturduklarının altını çizen Çomu; "2023'te ülkemize konan çok olumlu ve doğru hedefler var. Devletimize bu konuda müteşekkiriz. Bu hedefler içinde yer alan 500 milyar dolarlık ihracat hedefini ve kişi başı geliri 25 bin dolara çıkartma hedeflerini dikkate aldığımızda dahi Sunar Grup'un da bugünkü üretim rakamlarını yaklaşık olarak 2,5 - 3 kat arttırması, ihracat rakamlarını da bugünküne oranla 3 kat arttırması gerekiyor ki topyekûn bu hedefe ulaşılması noktasında üzerine düşeni yapmış olsun. Sunar Grup da bu rakamları benimsemiş ve kendisine hedef koymuştur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'nın limanı yoksa 2023 hedefine zor ulaşır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN