Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eşli'nin hangi açıklaması doğru

Giriş Tarihi: 1.2.2015
Eşli'nin hangi açıklaması doğru

Seyhan Belediyesi, bir unlu mamuller işletmesi için kendisiyle çelişen iki açıklamaya imza attı. Zabıta Müdürlüğü, "işyeri açma ve çalışma ruhsatı yok" derken, başkan yardımcısı Türkan Eşli ise "var" iddiasında bulundu

Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Türkan Eşli, 9 gün arayla kendisiyle çelişen iki açıklama yaparak ilginç bir duruma imza attı. Fahri Aslan tarafından farklı tarihlerde yapılan 3 ayrı şikayet dilekçesine yanıt veren Eşli, Baraj Caddesi üzerinde gıda üzerine faaliyet gösteren işletmenin 'açma ve çalışma ruhsatı olmadığı'nın tespit edildiğini açıkladı. Eşli, bu açıklamadan 9 gün sonra 14 Ocak 2015 tarihinde gazetemize yaptığı yazılı açıklamada ise söz konusu işletmenin işyeri açma ruhsatının bulunduğunu belirterek bir önceki açıklamasını yalanladı. Her iki açıklamayı görenler, "Başkan Yardımcısı Eşli'nin hani açıklaması doğru acaba?" diye sordu

ÖNCE YASADIŞI DEDİ
Başkan Yardımcısı Eşli, Zabıta Müdürlüğü'nün yaptığı incelemesinde şikayet edilen işletmeye dair, 5 Ocak 2014'te, "İşletmeciliğini Sabahattin Efe'nin yaptığı Usta Kardeşler Unlu Mamulleri ve Ekmek Üretimi işyerinin açma ve çalışma ruhsatı olmadığı tespit edildiğinden, adı geçene ceza tutanağı düzenlemiş ve yasal işlem uygulanmak üzere belediyemiz encümenine havale edilmiştir" dedi. Ancak Eşli, gazetemize, "Şikayete bahse konu olan Usta Kardeşler ekmek fırının ise 16.09.2005 tarih ve 184 sayılı işyeri açma ruhsatı ile faaliyet gösterdiği tespiti yapılmıştır" diye bir açıklamada bulundu. Zabıta Müdürlüğü'nün belirtmesine karşın Seyhan Belediyesi'nin bu konuda adım atmaması ve ikinci bir açıklamayla bu durumu örtbas etmeye çalışması dikkat çekti. Söz konusu işletme için 2005 yılında ruhsat alan Cezmi Sayan'ın, 2010 yılında işyerini devrederek maliyedeki kaydını düşürmesi gözlerden kaçtı. Fırın ruhsatı Sayan'da olmasına karşın işletmeciliği Sabahattin Efe'nin yapmasının Türk Ticaret Kanunu'nun 50'nci Maddesi'nde "Usulen tescil ve ilan edilmiş olan ticaret unvanını kullanma hakkı sadece sahibine aittir" hükme aykırı olduğu göz ardı edildi.

BELEDİYE GÖZYUMDU

Belediyenin incelemesinin ardından Sayan'ın devreye girerek işletmeciliği yeniden üstlenmek için girişimlerde bulunduğu ortaya çıktı. İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik'in 8'inci maddesinde "Ruhsatta belirtilen faaliyet konusu ve adresin değişmemesi kaydıyla işyerinin devredilmesi halinde, devralan kişinin başvurusu üzerine dosyadaki bilgi ve belgeler esas alınmak suretiyle yeni işletmeci adına tekrar ruhsat düzenlenir" denilmesine karşın söz konusu işletme yaklaşık 5 yıldır, Seyhan Belediyesi'nin gözleri önünde yasadışı şekilde faaliyet gösterdi.

YASA NE DİYOR
Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'de benzer durumlara ilişkin olarak 2013 yılında Adana Valiliği'ne gönderdiği yazıda şu görüşe yer verdi: "İşyerinin devredilmeyerek kapatılmasının veya vergi, kaydının silinmesinin ruhsatın geçerliliğini yitirmesine sebep olduğundan, var olan işyeri açma ve çalışma ruhsatlarının yetkili idaresince gecikmeksizin iptal edilmesi gerektiği, aynı yerde yeni bir fırının açılması ile ilgili bir talepte bulunulması halinde ise bu işyerinib İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik'te yeralan şartları taşıması koşuluyla yeniden ruhsat düzenlemesi gerektiği değerlendirilmektedir."

İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK
Madde 8- Ruhsatta belirtilen faaliyet konusu ve adresin değişmemesi kaydıyla işyerinin devredilmesi halinde, devralan kişinin başvurusu üzerine dosyadaki bilgi ve belgeler esas alınmak suretiyle yeni işletmeci adına tekrar ruhsat düzenlenir. Ruhsatın yenilenmesi veya intibakı gereken hallerde yetkili idareye en geç üç ay içinde müracaat edilmesi zorunludur. Bu süre mirasçılar için altı ay olarak uygulanır. Süresi içinde müracaat yapılmadığının yetkili idarelerce tespiti durumunda tespit tarihinden itibaren onbeş günlük süre verilir. Bu süre sonunda ruhsat yenilenmediği veya intibak yaptırılmadığı hallerde ruhsat iptal edilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eşli'nin hangi açıklaması doğru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN