Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Korsan üretiyor belediye uyuyor

Giriş Tarihi: 2.2.2015
Korsan üretiyor belediye uyuyor

Yasalar ekmek üretiminde taviz vermeyen sert kurallar öngörüyor. Ancak belediyeler ise gözlerinin önünde işlenen suçlara seyirci kalmakla yetiniyor

Adana Fırıncılar Odası yaptığı bir araştırma ile kentin korsan fırın cennetine dönüştüğünü ve halk sağlığının ciddi bir tehlike altında olduğunu ortaya koydu. Yapılan araştırmaya göre, Adana'da ruhsatlı 360 fırın bulunurken, 69'u Yüreğir, 44'ü Seyhan, 3'ü Çukurova, 1'i de Sarıçam'da olmak üzere toplam 117 fırın ruhsatsız olarak ekmek üretiyor. Unlu mamuller ve pişirim ruhsatıyla ekmek üreten fırınlarla bu sayı 195'e ulaşıyor. Oda avukatı İlhan Öngör, bu fırınlara karşı duyarsız kalan Seyhan ve Yüreğir belediyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

'PERSONELİMİZ YOK'
Oda avukatı İlhan Öngör, yaklaşık 3 ay önce Adana'daki korsan fırınların tespiti için Seyhan ve Yüreğir Belediyesi'ne ortak bir çalışma yapma talebinde bulundu. Seyhan Belediyesi bu çağrıyı "yeterli, personelimiz yok" diyerek reddederken, Yüreğir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Maliye ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nden görevlilerin olduğu bir ekip, çalışmalara başladı. Yüreğir'deki denetimlerde çıkan tablo ürkütücü boyuttaydı. 69 fırının ruhsatsız faaliyet gösterdiği ilçede 13 fırının da pişirim veya unlu mamul ruhsatıyla ekmek üretimi yaptığı belirlendi.

BELEDİYELER DUYARSIZ KALDI

Anında mühür vurulması gereken fırınlara sadece para cezası kesilerek encümen kararı beklendi. Maliye kaydı dahi bulunmayan 69 fırın, sağlıksız koşullarda ekmek üretmeyi sürdürdü. Adana Fırıncılar Odası, Seyhan Belediyesi'nin birlikte denetim yapma talebini 3 kez reddetmesi üzerine bağımsız bir çalışma yaptı. Bu çalışmada 44'ü ruhsatsız 46'sı unlu mamuller veya pişirim ruhsatı olan 90 fırının yasalara aykırı şekilde pide veya somun ekmek üreterek halkın sağlığını hiçe saydığı belirlendi. Hazırlanan rapor Seyhan Belediyesi'ne iletildi ancak hiçbir işlem yapılmadı.

BELEDİYELERE SUÇ DUYURUSU
Çukurova ilçesinde 13, Sarıçam'da ise 10 adet fırının ruhsatsız olarak ekmek ürettiğini tespit eden oda yönetimi hazırlanan raporu, ilgili belediyelere sunmaya hazırlanırken avukat İlhan Öngör, yapılan girişimlere rağmen ruhsatsız ve korsan fırınlara karşı harekete geçmeyen Seyhan ve Yüreğir belediyeleri hakkında "görevi kötüye kullandıkları" gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Öngör, özellikle ruhsatsız fırınların denetimden uzak kalmasından dolayı sağlıksız koşullarda üretilen ekmeklerin insan sağlığını tehdit ettiğine dikkat çekerek yetkilileri göreve çağırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korsan üretiyor belediye uyuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN