Melih ABİ: Kayıp kaçak bedeli iadesi için 2 gün boyunca uğraştım

Giriş Tarihi: 3.2.2015
Adana'dan bir okurum yaşadığı olumsuzlukları bizimle paylaştı. Adı bende var ama buraya yazmıyorum. Okurumuz, "Önce TEDAŞ'ta, sonra da Çukurova Kaymakamlığı'nda yaşadığım sorunları sizlerle paylaşmak istedim. Önce TEDAŞ'ı yazıyorum. Kayıp kaçak bedeli iadesi için saat 16.00 civarında Müze karşısındaki şubeye gidip bilgi almak ve işlemleri başlatmak istedim. Kapıdaki güvenlik görevlisi 'Geç oldu bugün olmaz, yarın sabah gelin' dedi. Çukurova ilçesinde oturduğumu ifade ettikten sonra Turgut Özal'da şubelerinin olduğunu öğrendim. Turgut Özal Şubesi'ne saat 15.50 sularında gidebildim. Orada aynı şekilde ertesi gün gelmem söylendi. Fakat benden sonra gelen bir kişi aynı işlem için numara aldı. Haliyle ben de aldım ve beklemeye başladım. Yalnız bu arada bir görevliye yanlış yerde beklemeyeyim diye sorduğumda aynı cevabı aldım: 'Yarın gel.' İnsanları canından bezdirip caydırmak amacıyla böyle yapıyorlar diye düşünmedim değil. Yine de yılmadım, gişe memurlarından birisine aynı soruyu sordum. 'Sıranızı bekleyin yapalım' cevabı aldım. Haliyle bekledim ve 16.45 sularında sıra bana geldi. İşlemim yapıldı tabii.
***

Bir gün sonra Çukurova Kaymakamlığı Tüketici Hakları'na gittim. Aldığım 10 sayfalık evraklarla başvurduğumda görevli kişi bana, bir form doldurup elimdekilerle birlikte fotokopi çektirmem gerektiğini belirtti. Fotokopinin tanesi 50 kuruştan çekiliyormuş ve aşağıda bulunan kantinde. Neyse paramla çektirdim ve talebim işleme konuldu. Sorum şu: Evrakların birer fotokopisi mutlaka gerekli mi? Yoksa işin içinde işgüzarlık mı var? Yine gerekli ise TEDAŞ'tan bu evrakları alırken neden ikişer adet çıkış alınmadı? Vatandaşa ücretsiz çekilmez mi?" dedi. Okurumuzun iki ayrı kamu kuruluşunda yaşadığı sıkıntıyı değerlendirdim. Adının yazılmasını istemediği için bende saklı. Haklı olduğu yönler çok tabii. Umarım bu duruma bir çözüm bulunur, insanlar mağdur olmaz.

GÜLMECE
Karadenizli atlet övünüyordu: "Ben 100 metreyi tam 8 saniyede koşayurum." "Ciddi misin" dedi arkadaşı. "Bu bir dünya rekorudur. Nasıl yapaysun bunu?" Bizimki hafifçe kasılarak cevap verdi: "Çestirmeden cideyurum daa..."


Yaşadığınız kentte, oturduğunuz mahalle ve sokakta hangi sorunu yaşıyorsanız bana yazın, çözüm bulalım Fax: 0322 459 84 20

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Melih ABİ: Kayıp kaçak bedeli iadesi için 2 gün boyunca uğraştım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN