Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep'te gıda ve tarım fuarı açıldı

Giriş Tarihi: 7.2.2015
Gaziantep'te gıda ve tarım fuarı açıldı

Gaziantep'te 6'ncı GAP Tarım Fuarı ile 11'inci GAPFOOD Gıda Fuarı açıldı. Bakan Yardımcısı Kudbettin Arzu, Türkiye'nin tarımda dünya 7'ncisi olduğunu söyledi

Akort fuarcılık tarafından düzenlenen 6'ncı GAP Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı ile 11. GAPFOOD Gıda Fuarı; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu'nun katılımıyla, Ortadoğu Fuar Merkezi'nde (OFM) kapılarını ziyaretçilerine açtı. Yoğun ilginin olduğu fuarda Gaziantep ve ülkenin pek çok şehrinden 130 firma stant açtı. Fuarda son model traktörler, tarım araçları, tohumlar ve gübre çeşitleri ile gıda ürünleri sergileniyor.

BÜYÜK DEĞİŞİKLİKLER OLDU

Fuarın açılışında konuşan Bakan Yardımcısı Arzu, Türkiye'nin son 10 yılda çok büyük değişiklikler yaşadığını belirterek, "Türkiye 2002 yılında tarımda 4 milyar dolar ihracat yapıyordu. Bugün neredeyse bu ihracatı Gaziantep tek başına yapacak. Türkiye 75 milyon nüfusu besliyor, 35 milyon turisti ağırlıyor ve bunların üzerine de 18 milyar dolar ihracat yapıyor" dedi. Arzu, "10 yıl önce Türkiye tarımsal gayri safi milli hasılada dünyada 11, Avrupa'da ise 4. sıradaydı. Bugün ise dünyada 7, Avrupa'da ise birinci sırada" diye konuştu.

TEŞVİKLERLE TESİSLER KURULDU

Gaziantep Valisi Erdal Ata ise tarım ve hayvancılıkta çok önemli teşviklerin verildiğini söyledi. Sadece 2009 yılından bu yana Gaziantep'te 62 projeye, 40 milyon lirası karşılıksız hibe olmak üzere 143 milyon liralık teşvik verildiğini açıklayan Vali Ata, "Bu teşviklerle çok büyük tarım işletmeleri kuruldu. Özellikle hayvancılıkta ülkeye örnek olabilecek modeller geliştirildi" diye konuştu. GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu da kentteki sanayinin gelişmesine dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep'te gıda ve tarım fuarı açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN