Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hatsu'nun zammı mahkemelik oldu

Giriş Tarihi: 7.2.2015
Hatsu'nun zammı mahkemelik oldu

Hatay Büyükşehir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nün (HATSU) suya yaptığı rekor zam ve kademeli su ücreti uygulaması yargıya taşındı

Hatay'ın CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın suya yaptığı yüzde 200'leri bulan zam tepki toplamaya devam ediyor. HDP İskenderun İlçe Yönetimi ve HDK İskenderun Meclis Grubu adına Yerel Yönetimler ve Çevre Komisyonu Başkanı Ercüment Kimyon, yapılan zammın çok yüksek olduğunu ve Türkiye'nin en pahalı suyunu içtiklerini öne sürerek, Kullanım Suyu Uzaklaştırma Bedeli (KSUB) tarifesindeki kademeli su ücreti ile su zammının iptali için İdare Mahkemesi'nde dava açtı.

VATANDAŞA EZİYET

HATSU, geçtiğimiz yıl kasım ayında başlattığı yeni uygulama ile 1 lira olan suyun metreküpünü 2 liraya çıkardı. Bu arada kademeli ücret uygulamasına göre de, 20-25 metreküp su kullananlardan metreküpüne 3 lira, daha fazla kullananlardan ise metreküpüne 4 lira alınmasına karar verildi. Suyun yaşam hakkı olduğunu vurgulayan Ercüment Kimyon, zamma tepki göstererek, "Kasım ayında suya yapılan ve yüzde 200'leri bulan zam insanların yaşamını eziyete dönüştürdü" dedi.

EN PAHALI İÇME SUYU

Yapılan zamlardan sonra Hatay ve ilçelerinde yaşayan insanların daha fazla para ödememek için su kullanımını azaltacağına dikkat çeken Ercüment Kimyon, "İhtiyacı kadar su tüketemeyen, sağlığa uygun biçimde temizlenemeyen vatandaş ne yapacağını şaşırmış durumda. Halkçı olduğunu iddia eden bir belediyenin halkın suyuna fahiş fiyat uygulaması kabul edilir gibi değil. Hatay halkı belki de Türkiye'nin en pahalı suyunu kullanıyor. Bunun derhal önüne geçilmeli" diye konuştu.

ANAYASAYA AYKIRI

Hatay'da artık "paran varsa su iç, paran varsa temizlen" kuralının geçerli olduğunu da iddia eden Ercüment Kimyon, "Anayasada, 'herkes, maddi ve manevi varlığını geliştirme, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir' der. Ancak Hatay'da durum hiç de öyle değil. Fahiş su fiyatı politikasıyla Hataylıları daha az su tüketmeye teşvik etmek, aslında onları sağlıksızlığa, hastalığa teşvik etmektir. Su zammı Anayasa'nın 17. ve 56' ıncı maddelerine aykırıdır" şeklinde konuştu.

ZAMMIN GEREKÇESİ "BORÇLAR"
Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın, "Borçlarımızı ödemek için ücretleri artırdık" şeklindeki açıklamasının çok talihsiz olduğunu söyleyen Kimyon şöyle dedi: Bu durum vatandaşın cebinden hukuk dışı yollarla parasını gasp etmektir. Bu konuda yargının dur diyeceğine inancımız sonsuz. Fahiş su zammının geri alınması için hukuk mücadelemiz sürecek. CHP'li Büyükşehir Belediyesi savurganlığı bırakırsa borçlarını ödemenin yolunu bulur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatsu'nun zammı mahkemelik oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN