Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hatice'nin yeni yüz sevinci

Giriş Tarihi: 8.2.2015
Hatice'nin yeni yüz sevinci

Türkiye'de yüz nakli yapılan ilk kadın hasta olan 23 yaşındaki Hatice Nergis, "Sadece Nefes Almak Değil, Yaşamak İstiyorum" adlı kitabını yayınlatmak için destek bekliyor

Türkiye'nin yüz nakli yapılan ilk kadın hastası olarak tıp literatürüne geçen Kahramanmaraşlı 23 yaşındaki Hatice Nergis yaşama azminin örnek olması için, yaşadıklarını "Sadece Nefes Almak Değil, Yaşamak İstiyorum" adıyla kitaplaştırdı. Genç kız, kitabının basılması için kendisine uzanacak bir yardım eli bekliyor. Hatice Nergis, "Amacım kitap satarak para kazanmak değil. Ücretsiz dağıtacağım. 1 yılı aşkın süredir yazıyordum. Sanırım 100 sayfalık bir kitap olacak" dedi.

AV TÜFEĞİ PARÇALAMIŞTI

Ayaklıcaoluk Mahallesi'nde yaşayan 7 çocuklu Hasan Hüseyin ile Fatma Türkan Nergis çiftinin 6'ncı çocukları olan Hatice Nergis, 15 yaşındayken babasının av tüfeğinin ateş alması sonucu sol gözünü, çenesini, burnunu, damağını ve üst dudağını kaybetmişti. Hatice Nergis'e 17 Mart 2012 tarihinde Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Doç. Dr. Selahattin Özmen başkanlığındaki 12 kişilik ekip tarafından, İstanbul'da intihar eden Moldova asıllı Türk vatandaşı 2 çocuk annesi Olga Aygün'ün yüzü nakledildi.

BAKIŞLARI UMURSAMIYORUM

SABAH Güney'e konuşan Hatice Nergis "Yüz naklinin ardından toplum içine biraz daha rahat çıkmaya başladım. Şu an kendimi çok iyi hissediyorum. Aynaya rahat bakabiliyorum. İnsanların içine daha rahat çıkabiliyorum, daha çok sosyalleştim. Kendimi ailemin yanında daha iyi hissediyorum" dedi. Eskiden aile ortamına bile çıkmak istemediğini anlatan Nergis, "Sokağa çıkıyorsun; insanlar bakışlarıyla, sözleriyle seni rahatsız ediyor. Nakilden sonra o bakışlar azaldı. En önemlisi de ben artık o bakışları umursamıyorum" diye konuştu.

SAĞLIK GÜZELLİKTEN ÖNEMLİ
Türkiye'de yüz nakli yapılan 3'üncü kişi olan Hatice Nergis şöyle devam etti: "Bana sorarsanız güzellik çok anlam ifade etmiyor. Güzellikten daha önemli şey sağlıktır. Makyaja mesafeliyim. Yüzüm için sadece doktorumun tavsiyesi ile nemlendirici kullanıyorum. Operasyonlar tamamlanınca önce yarım bıraktığım eğitimimi tamamlamak, sonra da zorlanmayacağı bir işte çalışmak istiyorum"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatice'nin yeni yüz sevinci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN