Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yatırım için gelene ceketimizi ilikleriz

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin'in yatırımcılar için büyük avantajlar sunduğunu söyleyerek, kazanmak isteyen yatırımcıları yatırıma davet etti

Giriş Tarihi: 10.2.2015
Yatırım için gelene ceketimizi ilikleriz
Mersin'i tüm sorunlarından arındırarak bir dünya kenti yapmayı kafalarına koyduklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Kentimize sanayi, ticaret, turizm, tarım ve lojistik sektörlerinde yatırım yapmak isteyenler için elimizden gelen her türlü kolaylığı sağlayacağız. Mersin yatırımcılar için bir cennet. Büyük avantajlar sunan bu kentin nimetlerinden faydalanmak için acele ediniz. Yatırım yapanlar asla pişman olmayacaktır" dedi.

DÜNYAYA AÇILAN KAPI

Ortadoğu ve Asya ülkeleri ile ABD ve AB ülkelerine ithalat-ihracat ve yük taşımacılığının Mersin Limanı'ndan yapıldığını belirten Başkan Kocamaz, kentin dış ticaret hacmini 11 yılda yaklaşık 4 kat artırdığını belirtti. Mersin'in turizm alanında önemli zenginliklere sahip olduğunun altını çizen Kocamaz, 321 kilometrelik sahil şeridinin 108 kilometresini doğal kumsalların oluşturduğunu ifade etti. Kocamaz, "Tisan Koyu, dünyanın en güzel 13'ncü koyudur. St.Paul Kuyusu ve Anıt Müzesi'ne ev sahipliği yapan Tarsus, Vatikan tarafından hac programına, Mut ilçesindeki Alahan Manastırı da UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştır" diye konuştu.

DIŞ TİCARET ARTTI
Kentin 2002 yılında 483,5 milyon dolar civarında olan dış ticaret hacmini 11 yılda 4 kat artırdığını kaydeden Kocamaz, "Aynı dönemde Akdeniz Bölgesi'nde dış ticaret hacmi 5 kat artmış, bu rakam 3 milyar dolarken, 18.6 milyar dolara yükselmiştir" dedi. Türkiye'deki 19 serbest bölgenin toplam ticaret hacminin 23,1 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiğini bildiren Başkan Kocamaz şöyle dedi: "Toplam ticaretin yüzde 16.6'sı, 2013 yılındaki 23.2 milyar dolarlık ticaretin ise yüzde 15.3'ü Mersin Serbest Bölgesi'nden gerçekleştirilmiştir. 345'i yerli, 49'u yabancı, 43'ü ise yerli-yabancı sermayeli 437 firmanın faaliyet gösterdiği bölge, Türkiye 2'ncisidir".

LOJİSTİĞİN MERKEZİ

Mersin'in deniz, kara ve demiryolu ile çok çeşitli lojistik alternatiflerine sahip olduğuna vurgu yapan Kocamaz, "3 farklı lojistik dalı ile talepleri en iyi şekilde karşılayan Mersin, sadece Ortadoğu değil, Avrupa ve Amerika'dan Asya'ya gidecekler için de zorunlu bir intermodel taşıma üssü durumdadır. Adana'nın da içinde bulunduğu TR62 Bölgesi'nde yapılan 17 milyon 685 bin TL'lik yatırımın yüzde 66,67'si Mersin'e aittir" diye konuştu. Tarım alanında da Mersin'in önemli bir potansiyele sahip olduğuna işaret eden Başkan Kocamaz, Geniş tarım arazilerininyüzde 62'sini tarla, yüzde 30'unu meyve, yüzde 8'ini ise sebze alanlarının oluşturduğunu belirtti. Kocamaz, bazı bitki türlerinden yılda iki ürün alınabildiğine de dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yatırım için gelene ceketimizi ilikleriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN