3 bin yıllık heykellerin seyirlik yapım aşaması

Giriş Tarihi: 11.2.2015
3 bin yıllık heykellerin seyirlik yapım aşaması
UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan İslahiye ilçesindeki 'Yesemek Açık Hava Müzesi ve Heykel Atölyesi', heykelin yapım aşamasındaki hemen her evresini doğal ortamında görme fırsatı sunuyor. İlçeye 20 kilometre mesafedeki Yesemek köyü Karatepe mevkisinde yaklaşık 100 dönümlük alana yayılan açık hava müzesinde, yapım ve işleme sürecinin değişik basamaklarındaki taslaklar halinde 300'den fazla bazalt heykel ve kabartma yer alıyor.

ORTADOĞU'NUN EN BÜYÜĞÜ

Alman Doğu Araştırmaları Kurumu adına Felix Von Luschan tarafından Zincirli Höyük'te yapılan kazılar sırasında 1890'da keşfedilen bölgede, 1957-1961 yıllarında Prof. Dr. Bahadır Alkim, 1989-1991 arasında ise arkeolog İlhan Temizsoy'un yürüttüğü kazılarda bulunan heykeller geniş bir alana yayılıyor. Ortadoğu'nun en büyük açık hava müzesi Yesemek'te, heykel atölyesinin nasıl işletildiği, çalışmalarda hangi teknik ve malzemelerin kullanıldığı doğal ortamlarında görülebiliyor.

'HEYKEL TARLASI'
Yesemek Açık Hava Müzesi görevlisi Haydar Çiçek, bölgenin halk arasında 'heykel tarlası' olarak anıldığını söyledi. Kazılarla gün yüzüne çıkarılan 300'e yakın heykelin yanı sıra, binlerce heykelin de geniş bir alanda ayağa kaldırılmayı beklediğine işaret eden Çiçek, "Açık hava müzesinde heykelin her aşamasına ilişkin evreler yer alıyor. Ziyaretçiler, özellikle de heykele ilişkin bölümde okuyan üniversite öğrencileri heykellerin yapım aşamasını yerinde görebilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 bin yıllık heykellerin seyirlik yapım aşaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN