Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KOAH hastalarında kanser riski daha fazla

Giriş Tarihi: 13.2.2015
KOAH hastalarında kanser riski daha fazla
SİGARA içenlerle eski tiryakilerin en yaygın risk grubunu teşkil ettiği KOAH'ın (Kronik Obstüktif Akciğer Hastalığı), aynı zamanda akciğer kanserine de yol açtığı, bu yüzden KOAH hastalarının kanser riskine karşı düzenli taramadan geçirilmeleri gerektiği bildirildi. KOAH hastalarının, olası akciğer kanseri riski durumunda erken teşhisle yaşamlarının kurtarılabileceğine dikkat çeken Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Medikal Onkoloji Kliniği Uzmanı Dr. Aynur Eken, "Erken tanı şansının atlanmaması için bu taramalar titizlikle sürdürülmelidir" dedi.

TOMOGRAFİYLE YAPILIYOR

Taramaların düşük yoğunluklu tomografi ile gerçekleşebileceğini belirten Uzman Dr. Eken, hastanın akciğer kanserine karşı erken teşhis ve tedavi şansının güçlenmesi konusunda, göğüs hastalıkları uzmanlarıyla, onkoloji arasındaki sıkı işbirliğinin yararına da dikkat çekti. KOAH'ın ölüm nedenleri arasında akciğer kanserini solladığını belirten Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Medikal Onkoloji Kliniği Uzmanı Dr. Aynur Eken, bu hastalığın ileri evrelerde akciğer kanserinin yanı sıra solunum yetmezliği yüzünden ölümlere yol açtığı uyarısında da bulundu.

4'ÜNCÜ ÖLÜM NEDENİ

KOAH ve akciğer kanserinin tüm dünyada hızla artan sağlık problemleri arasında yer aldığını belirten Dr. Eken, "2008'de yayınlanan WHO (Dünya Sağlık Örgütü) raporuna göre, ölüm nedenleri arasında akciğer kanseri 7'nci sıradayken, KOAH 4'ncü sıraya yerleşmiştir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOAH hastalarında kanser riski daha fazla
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN