Kutnu kumaşına coğrafi işaret

Giriş Tarihi: 14.2.2015
Kutnu kumaşına coğrafi işaret
Sanayi Odası (GSO), yörenin asırlık el sanatlarına ve geleneksel tatlılarına sahip çıkmaya devam ediyor. Geleneksel tatlılarından baklavanın, Avrupa Birliği'ne yaptığı resmi başvurusunun ardından 2013 yılında "Antep Baklavası" olarak uluslararası tescilini alma başarısı gösteren GSO, şimdi de "Antep Kutnu Kumaşı"nın tescil sürecini başlattı.

BAŞVURU YAPILDI

GSO, Türkiye'de sadece Gaziantep'te üretilen ve dokuma sanatı 16. yüzyıla uzandığı bilinen Antep Kutnu Kumaşı'nın 'Coğrafi İşaretini' almak için Türk Patent Enstitüsü'ne (TPE) başvuruda bulundu. GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, birçok medeniyete ev sahipliği yapan Gaziantep'in en büyük zenginliklerinden birisinin yöresel ürünleri ve yöresel lezzetleri olduğunu belirtti.

GAZİANTEP'TE ÜRETİLİYOR

Kutnu kumaşının da şehrin çok önemli bir kültürel değeri olduğunu belirten Konukoğlu, "Ülkemizde sadece Gaziantep'te dokunmakta olup, kutnu dokuma sanatının 16. yüzyıla kadar uzandığı bilinmektedir. Milli kültürümüzün parçası olan bu değerimizin yaşatılması için çalışmalar yapıyoruz. Bu doğrultuda Antep Kutnu Kumaşı'nın coğrafi işaretini almak üzere TPE'ye başvurduk" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kutnu kumaşına coğrafi işaret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN