"Alo Gelin Etmeyin"

Giriş Tarihi: 15.2.2015
Alo Gelin Etmeyin

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, zorla evlendirmelerin önüne geçmek için bünyesinde bir çağrı merkezi kurdu

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, erken yaşta zorla yaptırılan evliliklerin önlenmesi için, "Çocuk Gelinler Çağrı Merkezi" kurdu. Büyükşehir Belediyesi tarafından erken yaşta evliliklere dikkat çekmek ve toplumsal farkındalık oluşturmak için oluşturulan "Erken Yaşta Evlilik, Gelin Etmeyin Okula Gönderin" projesi kapsamında kurulan merkez, zorla evlendirilmek istenen genç kızlara sahip çıkıyor.

TOPLUMSAL MALİYET

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "Bir kız çocuğu evlendiği zaman, şiddet gördüğü zaman bu zaten bir sonuç. Bunun toplumsal maliyeti çok yüksek. Ama baştan müdahale edip, küçük küçük dokunuşlarla bunu kontrol altına alabilmemiz için bu çalışma çok önemli. Kızlarımızı okutup eğiteceğiz, eğitimini tamamlamamış bir kız çocuğu grubu en büyük risk grubunu oluşturuyor" dedi.

OKULU BIRAKIYORLAR

Yoksulluk, şiddet ve toplum sağlığının en temel grubunu "kız çocuklarının" oluşturduğunu vurgulayan Şahin, "Çocuklarımıza yoksulluktan dolayı önünde engel olmasın diye şartlı eğitim desteği veriliyor. Buna rağmen bu şehirde yılda 5 bin kız çocuğu eğitim hayatını yarım bırakıyor. Dolayısıyla tek başına devletin, tek başına başkanının ve bir bireyin yapacağı bir şey yok burada. Bu topyekun bir çalışma, aynı hedefe kilitlenme ve aynı noktaya gidebilmeyi başarma örneği" diye konuştu.

Yaklaşık 10 ay sürecek proje kapsamında, kahvehaneler ziyaret edilecek, billboard, afiş hazırlanacak, röportaj, panel, seminerler düzenlenecek, medya ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla basın ve görsel ürünler dağıtılarak, öğretmenler ve üniversitelerden yardım alınacak. Öte yandan proje kapsamında kurulan, "Çocuk Gelinler Çağrı Merkezi" 16 Şubat gününden itibaren çağrı almaya başlayacak. Çağrı merkezine ulaşmak veya ihbarda bulunmak isteyenler, "444 27 00" hattını arayarak, www. gelinetmeyin.org.tr veya www.gaziantep. com.tr mail adresinden yardım isteyebilirler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Alo Gelin Etmeyin"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN