Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyeliler için organize yardım

Valiliği önderliğinde kurulan koordinasyon heyeti, çadır kent dışında zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren Suriyelilere tek elden yardım edecek

Giriş Tarihi: 16.2.2015
Suriyeliler için organize yardım
'da yaşam mücadelesi veren Suriyeliler için Valilik önderliğinde bir koordinasyon heyeti kuruldu. Aralarında vakıflar, STK'lar, belediyeler ve Kızılay'ın da bulunduğu heyet, zor şartlar altında yaşayan Suriyelilerin yaşam standartlarını normale döndürmek için tek elden çalışacak. Kentte kalan yaklaşık 100 bin Suriyeliden sadece 10 bininin çadır kentte kaldığını söyleyen Vali Mustafa Büyük, "90 bin kişi kentin çeşitli bölgelerinde zor şartlar altında yaşıyor. Onlara ulaşıp yaşam şartlarını düzeltmek için çalışıyoruz" dedi.

İSLAHİYE'YE GİDECEKLER
Kent merkezi ve özellikle güney bölgelerde çok sayıda Suriyeli misafir bulunduğunu belirten Vali Mustafa Büyük, "Yaşam gereksinimlerini karşılamakta zorlananlar ister istemez olumsuz olaylara karışabiliyor. Geçen yıl ilimizde 45 bin olan vaka arasında 200'üne Suriyeliler karıştı ancak bunun olmasını da istemeyiz. Çok zor durumda olanlar ve suça karışanlarla ilgili bir çalışma yaptık. AFAD Başkanlığı, İslahiye'deki çadır kentte kontenjan verdi. İlk aşamada 300 kişiyi buraya göndereceğiz" diye konuştu.

ASGARİ YAŞAM STANDARDI

Suriyelilerle ilgili kavram karmaşası yaşandığını kaydeden Vali Büyük, Türkiye'deki misafirlerin sığınmacı ya da mülteci değil, 'geçici korunan' statüsünde olduğunu vurguladı. Mültecilerin, bulundukları ülkede yaşamak ve o ülkenin vatandaşı olmak istediğini kaydeden Büyük, "Ülkemizdeki Suriyelilerin böyle bir talebi yok. Olayların bir an önce bitmesini ve evlerine dönmeyi bekliyorlar. Biz de o gün gelene kadar asgari yaşam standartlarını sağlamak adına koordinasyon heyetiyle çalışacağız" şeklinde konuştu.

SOYSAL HAKLARI VAR

Suriyelilerin sosyal haklarını da gözettiklerini dile getiren Vali Büyük şöyle konuştu: Adana'da 9 ayrı okul açtık onlara eğitim fırsatı vermek için. 10 binin üzerine Suriyeli öğrenci açtığımız okullarda eğitim görüyor. Sağlık konusunda da Yeşil Kartlı vatandaşlarımıza verdiğimiz hizmetin benzerini Suriyelilere de veriyoruz. Yüreğir Belediyesi ile bir çalışmamız var. Kentin değişik yerlerinde derme çatma çadırlarda yaşayanların şartlarını iyileştirecek, Hazine'ye ait yeni bir alanda kendi çadırlarında yaşamaları için fırsat veriyoruz.

VATANDAŞLAR ÇOK DUYARLI
Toplumun da Suriyeliler konusunda çok duyarlı olduğunu kaydeden Adana Valisi Mustafa Büyük, "Şimdiye kadar bireysel, dağınık olarak yapılan yardımları koordineli bir hale getireceğiz. Kızılay, STK'lar, vakıflar, Valilik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Büyükşehir, Seyhan ve Yüreğir belediyeleri ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin temsilcisi, benim koordinasyonumda, Vali Yardımcısı Kadir Okatan'in idaresinde çalışmalar yapacak. Adana sokaklarında dilenen, cam silen, olaylara karışan tek bir Suriyeli kalmaması için var gücümüzle çalışacağız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeliler için organize yardım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN