Adana Şehir Hastanesi bölgeye hizmet verecek

AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, inşaatını incelediği Şehir Hastanesi'nin tüm bölgeye hizmet edeceğini söyledi

Giriş Tarihi: 24.2.2015
Adana Şehir Hastanesi bölgeye hizmet verecek
Tbmm Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer, Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çağlar Çatak ile beraber, bin 550 yataklı Şehir Hastanesi inşaat alanına gelerek incelemelerde bulundu. Necdet Ünüvar, hastanenin sadece Adanalılara değil tüm bölge insanına, hatta yabancı hastalara hizmet vereceğini söyledi.

SEKTÖRÜN EN BÜYÜKLERİNDEN
Ünüvar yaptığı açıklamada 36 aylık bir sürede tamamlanmak üzere Haziran 2013'te sözleşmesi yapılan ve aynı yılın Ekim ayında temel atma töreni gerçekleştirilen bu yatırımın, hızla ilerlediğini, Büyükşehir Belediyesi, Yüreğir Belediyesi, Karayolları Bölge Müdürlüğü, TEİAŞ, DSİ Bölge Müdürlüğü ve ilgili Kadastro ve Tapu Müdürlükleri ile koordineli çalışıldığını, en önemlisi Valilikçe tüm yatırım süreçlerinin takip edildiğini ifade etti. Yatırımı gerçekleştiren Rönesans firması yetkililerinden de bilgi alan Ünüvar, tesisin sağlık sektöründe gerçekleştirilen en büyük yatırımlardan biri olduğunu kaydetti.

28 YILLIK SÖZLEŞME

Necdet Ünüvar şöyle devam etti: "Yaklaşık 570 bin metrekare kapalı alan içeren sağlık yatırımı, ADN PPP Sağlık Yatırım A.Ş. tarafından gerçekleştirilecektir. ADN PPP Sağlık Yatırım A.Ş. 28 yıllık (3 yıl yatırımın inşası, 25 yıl birlikte işletim) proje süresi boyunca detaylı tasarı- mı, inşaatı, belli ekipmanların tedariki, finansman ve entegre sağlık kampüsünün bakım işlerinden sorumlu olacak, sağlık hizmetlerinin sunulması ise T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecektir. 28 yıllık süre sonrasında Entegre Sağlık Kampüsü T.C. Sağlık Bakanlığı'na devredilecektir. Yatırım Ana Hastane, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ve Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi'nden oluşmaktadır."

SAĞLIK BAŞKENTİ OLACAK

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, 7 ayrı hastaneden oluşacak Entegre Sağlık Kampusu'nun, Adana'yı Ortadoğu'nun sağlık başkenti haline getireceğini söyledi. Arıkan, "Sağlık kampusunda 584 yataklı iki genel hastane, 349 yataklı kadın doğum, 189 yataklı kalp ve damar cerrahisi, 182 yataklı onkoloji, 150 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon ile 100 yataklı yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanesi bulunacak" dedi. Yatırımla ilgili bazı pürüzlerin yaşandığını ancak bunların aşıldığını kaydeden Arıkan, inşaatın önümüzdeki aydan itibaren bin işçiyle yükseleceğini kaydetti.

KİŞİ BAŞI 179 METREKARE
328 dönümlük alan üzerinde kurulacak Adana Entegre Sağlık Kampusu'nun, Ortadoğu'nun en büyük sağlık üssü olacağını vurgulayan Prof. Dr. Arıkan, "Sağlık kampusunun toplam 1 milyar liralık bir maliyete ulaşması bekleniyor. 570 bin metrekare kapalı alana sahip olacak merkezde hasta başına 179 metrekare kapalı alan düşüyor. Bu, sağlık turizmi açısından iddialı bir şehir olan Adana'nın elini güçlü kılacak. İleri düzeyde teşhis ve tedavi üniteleri ile ilik nakil merkezi, hastaları Adana'ya çekecek" diye konuştu. Arıkan, Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi'nin de tedavi görmesi gereken mahkumlara özel olacağını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana Şehir Hastanesi bölgeye hizmet verecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN