Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çimler için özel sistem

Giriş Tarihi: 25.2.2015
Çimler için özel sistem

Adana Valisi Mustafa Büyük, 33 bin kişilik stadın çimlerinin, yazın sıcaktan, kışın da soğuktan etkilenmemesi için özel bir sistemle korunacağını söyledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde 2011 yılında Adanalılara söz verdiği 33 bin kişilik Kozarena Stadı'nın inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Sarıçam ilçesi, Çukurova Üniversitesi Balcalı mevkiinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından 102 dönüm arazi üzerine UEFA ve FIFA kriterlerine göre inşa edilen dev proje her geçen gün yükselmeye ve kendini göstermeye başladı.

GELECEK YIL BİTECEK

Arazi ve yer teslimi çeşitli nedenlerden dolayı Büyükşehir Belediyesi tarafından geç yapılan stadın yeri 23 Eylül 2013 tarihinde teslim alındı. Bu tarihten itibaren yüklenici firma protokol gereğince 770 günde Kozarena'yı tamamlamak için kolları sıvadı. Fiziki olarak yüzde 30'u tamamlanan yeni stadın gelecek yılın nisan ayında tamamlanacağı ve 2016-2017 futbol sezonunda hizmete gireceği belirtildi.

ALTINDA SPOR SALONLARI

Bin 444 araçlık otoparkı, locaları, stadın altında 10 spor salonuyla Akdeniz'in incisi olacak stat mimari yapısıyla da Türkiye'nin de 'en'leri arasına girecek. Adana Valisi Mustafa Büyük, yaklaşık 140 milyon TL'ye mal olacak Kozarena'nın Adana'ya yakışan bir proje olduğunu, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün yakın takibinde olduğunu belirtti.

YAZIN SERİN KIŞIN SICAK

Adana'nın çağdaş bir stada kavuşacağını söyleyen Vali Büyük, "Gerçekten örnek bir proje oluyor. Taç çizgisi kapalı tribüne kadar uzanacak. 33 bin kişilik stadın her koltuğu sahayı net bir şekilde görecek. Sahaya çimlerin yazın sıcaktan kışın ise soğuktan zarar görmemesi için özel bir sistem yerleştirilecek. Stadın sadece futbol için değil, salon sporları olarak da en verimli şekilde kullanılmasını sağlayacağız" dedi.

ULAŞIMDA SORUN YOK

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi, "Stada ulaşım konusunda Ulaştırma Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi ile görüşülecek. Bu konuda binlerce taraftarın stada geliş ve gidişleri sorun olmayacak. Şehir merkezinden çok kısa sürede stada intikal olunacak" diye konuştu.

ALTI KATLI OLACAK
İki kademe olarak yapılan tribünlerden stadın dört bir yanı net bir şekilde görülebilecek. Kozarena Stadı'nın arazi üzerinde konumlanması kuzey-güney doğrultusunda olup, tabanı bir elips şeklinde tasarlandı. Stadyumun enine ekseni 188 metre, boyuna ekseni ise 233 metre. Stat 2 bodrum kat, 1 zemin kat, 2 normal kat ve 1 basın katı olmak üzere toplam 6 kat olarak projelendirildi.
Stadyumda bin 13 adet açık, 431 adet kapalı olmak üzere toplam bin 444 araçlık otopark alanı tasarlandı.
34 bin 219 seyirci koltuğu, 532 VIP seyirci koltuğu, 992 adet loca lounge koltuklarının bulunduğu statta, 532 koltuk kapasiteli 49 adet loca bulunuyor. 196 koltuk şeref tribününde, 178 adet koltuk ise basın tribününde olacak şekilde projelendirildi.
Stat içinde tüm sporcu ve sporseverlerin her türlü ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde 3 bin 218,25metrekare restoran, kafeterya, ilk yardım odaları, mescit ve büfe fonksiyonları yerleştirildi.
Stat genelinde 10 asansör, 19 merdiven ile düşey ulaşım ve 104 adet turnike ile denetimli geçiş sağlanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çimler için özel sistem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN