Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baransu 'mağdur edebiyatı' yapıyor

Avukat Murat Altındere, müvekkili Mahmut Arslan'a hakaretten mahkum olan Taraf yazarı Mehmet Baransu için bu kez de "Bana kumpas kuruldu" sözleri için suç duyurusunda bulundu

Giriş Tarihi: 28.2.2015
Baransu 'mağdur edebiyatı' yapıyor
Paralel Yapı'ya istediği parayı vermeyince Gülen Örgütü'nün hedefi haline gelen Mersinli işadamı Mahmut Arslan'ı, 2013'te yazdığı bir yazıda "GDO'lu pirinç soruşturması şüphelisi" gibi gösteren Taraf yazarı Mehmet Baransu, 'hakaret'ten ceza alınca, kendisine kumpas mahkeme kurulduğunu iddia etmişti. Baransu'nun mahkemenin belge ve dinlemeleri incelemeden karar verdiğini öne sürmesi üzerine, işadamı Arslan'ın avukatı Murat Altındere 'suç uydurma' ve 'iftira' suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu. Avukat Altındere, başvuru dilekçesinde, "Elinde belge veya tape varsa neden mahkemeye sunmadı?" dedi, Baransu'yu 'mağdur edebiyatı' yapmakla suçladı.

İDDİANAME BİLE YOK
Mehmet Baransu, 30 Temmuz 2013'te çalıştığı Taraf gazetesinde yazdığı köşe yazısında, Mersin'de yürütülen GDO'lu pirinç soruşturmasında işadamı Mahmut Arslan'ın adının geçtiğini ve dinleme kararı bulunduğunu iddia etmişti. Bunun üzerine Arslan'ın avukatı Murat Altındere, Mersin 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkemenin 23 Aralık 2014'te verdiği kararda, Mahmut Arslan hakkında mahkemece kabul edilmiş bir iddianame bulunmadığı belirtilerek, köşe yazısının işadamının onur, şeref ve saygınlığını zedeleyecek nitelikte olduğu kaydedildi. Mahkeme, Baransu'yu basın yoluyla hakaret suçundan 87 gün hapis cezası karşılığı bin 744 lira adli para cezasına çarptırdı.

MAHKEMEYİ SUÇLADI

Mehmet Baransu, mahkeme kararına rağmen Mahmut Arslan'a yazılarıyla saldırmayı sürdürdü. Baransu 16 Şubat 2015 tarihli yazısında, mahkemenin kendisine karşı kurulmuş bir kumpas olduğunu iddia etti. Yazısına "Bugün bu köşeyi şahsıma kurulan bir kumpasa ayıracağım" cümlesiyle başlayan Baransu, "Biz mahkemenin taleplerimizi karşılayacağını, bizden belgeleri isteyeceğini düşünürken, hâkim alelacele bunları beklemeden karar verdi" dedi. Baransu ayrıca cezanın alt sınırdan verildiğini ve itiraza kapalı olduğunu kaydederek "Böyle bir karar verilmesinin nedeni ise daha önce hakkımda açılan ve Meclis'te çıkan yasayla ertelenen davalarımın önünü kesmekti" diye yazdı.

'PARALEL' SERVİS ETMİŞTİR
Baransu'nun yazısı üzerine Mahmut Arslan'ın avukatı Murat Altındere, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Altındere dilekçesinde, Baransu'nun Arslan hakkında 'suç uydurduğunu' ve 'iftira attığını' belirtti. Altındere, "GDO dosyalarında, müvekkilimle ilgili herhangi bir dinleme kararı olmayıp şayet hukuka aykırı bir şekilde Paralel Yapı mensupları tarafından bir dinleme kararı varsa da bununla ilgili bir bilgimiz yoktur. Hukuka aykırı olarak yapılan dinlemelerin TCK ve CMK kapsamında kabulü de mümkün değildir. Çok büyük bir ihtimalle Mehmet Baransu'ya, bağlantı içinde bulunduğu Paralel Yapı mensubu polisler tarafından yasa dışı dinleme kayıtları servis edilmiştir ki; böylesi bir iddiayı ortaya atmıştır" dedi.

VARSA NEDEN VERMEDİ?
Baransu'nun iddialarını dilekçesinde çürüten Avukat Murat Altındere şöyle devam etti: "17-25 Aralık'ta gerçek yüzleri ortaya çıkan bu suç örgütünün teşhir olması ile birlikte hukuk dışı deliller yok edilmiş ve bir örneği de kendileri tarafından yakın ilişki içinde Baransu gibi gazetecilere servis edilmiştir. Mahkemeye iki kez 'Elimdeki GDO dinlemelerini sunacağım' diyen Baransu'ya soruyoruz: 1 yıl süren davada, varsa elinde belge veya tape, bunları neden mahkemeye sunmadı? Ve Varsa bunları kimlerden hangi yolla temin etti?"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baransu 'mağdur edebiyatı' yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN