Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pamuk üreticisi müjde bekliyor

Adanalı sanayici, işadamı, çiftçi ve siyasetçi Mehmet Ali Bilici, Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan pamuğa kilo başı 85-90 kuruşluk destek için müjdeli açıklama beklediklerini söyledi

Giriş Tarihi: 6.3.2015
Pamuk üreticisi müjde bekliyor
Adana iş dünyasının önemli isimlerinden olan, tarım, tekstil ve siyasette önde gelen isimler arasında yer alan Mehmet Ali Bilici, pamuğa verilen devlet desteği için Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan müjdeli haber beklediklerini söyledi. Geride kalan sezon için pamuğa devletin kilo başına 55 kuruş destek verdiğini ancak dünya fiyatlarının düşüklüğü nedeniyle bunun yetersiz kaldığını kaydeden Bilici, "Yeni sezon için çiftçinin 85-90 kuruş desteğe ihtiyacı var" dedi.

1,3 LİRAYA KADAR DÜŞTÜ

Bir önceki sezon kütlü pamuğun kilosunun 1,8 lira düzeyinde seyrettiğini, ancak bu sezon dünya piyasaları nedeniyle 1,3 liraya kadar gerilediğini belirten Mehmet Ali Bilici şöyle konuştu: "Çiftçimiz pamuğu düşük fiyattan elinden çıkarmak zorunda kaldı. Bu yüzden 55 kuruşluk destek yetmedi. Yeni sezonda da 55 kuruşta kalırsa, çoğu pamuk üreticisi bunun yerine mısır eker. Önümüzdeki dönem destekleme, kilo başına 85-90 kuruşun altında olmamalı. Ancak böyle olursa çiftçi pamuk ekebilir, para kazanabilir".

HEMEN AÇIKLANMALI
Destek miktarının önümüzdeki 15 gün içinde açıklanmasının da önemli olduğunu vurgulayan Mehmet Ali Bilici, böylece çiftçinin planlama yapabileceğini kaydetti. Başbakan Davutoğlu'nun, pamuk desteklerinin artacağına yönelik bir açıklama yaptığını belirten Bilici, "Şimdi pamuk üreticisinin gözü Başbakanımızda. Eğer ihtiyaç duyulan destek miktarını açıklarsa, pamuk üretimi tüm Türkiye'de artar" dedi. Bilici, geride kalan sezonda Adana'nın yaklaşık 80 bin ton pamuk ürettiğini, Türkiye genelinde ise rakamın 500 bin tonu bulduğunu belirtti.

KATMA DEĞERİ YÜKSEK
Mehmet Ali Bilici, pamuğun Çukurova tarımı için önemine dikkat ederken şunları söyledi: Pamuğun kendisi tekstilde kullanıldığı gibi, çiğitinden de yağ üretiliyor. Ayrıca yem üretiminde de kullanılıyor. İlaçlanması, toplanması, çırçır fabrikasında işlenmesiyle büyük bir ekonomik hareketlilik sağlıyor. Şu anda Türkiye, üretilen pamuk yetmediği için yılda 900 bin tonla 1 milyon ton arasında ithalat yapıyor. Dövizimiz dışarı gidiyor. İhtiyacımızı kendimiz üretsek, cari açıkta düşüş sağlanır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pamuk üreticisi müjde bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN