Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel üniversite hayali suya düştü

Paralel Yapı'nın Adana'da kurmayı planladığı ve birçok prosedürü hukuksuz yollarla aştığı Kanuni Üniversitesi hem Maliye Bakanlığı'ndan hem de ÇÜ Senatosu'ndan darbe yedi

Giriş Tarihi: 9.3.2015
Paralel üniversite hayali suya düştü
Paralel Yapı'nın Adana'da kurmak istediği Kanuni Üniversitesi'nin, hukuki engelleri hukuksuz yollarla aştığı belirlenince hem arazi tahsisi hem de kuruluş garantörlüğü iptal edildi. Üniversiteye tahsis edilen arsaya, Adana 1. İdare Mahkemesi'nin 'imar uygulamasının iptali' yönündeki kararına rağmen dönemin Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk tarafından yapı ruhsatı verildi. Mahkeme kararı üzerine harekete geçen Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Kanuni Üniversitesi lehine tesis edilen irtifak hakkını iptal etti. Çukurova Üniversitesi Senatosu da eski rektör Alper Akınoğlu imzasıyla verilen kuruluş garantörlüğünün geçersiz olduğunu belirleyip, garantörlük talebini geri çevirdi. Karar, hukuki zeminde bu yapıya karşı atılmış ilk somut adım olarak yorumlandı. İki taraftan da darbe yiyen Kanuni Üniversitesi'nin tüm taşınır ve taşınmaz mallarının, Çukurova Üniversitesi'ne devredilmesi bekleniyor.

MAHKEME KARARINA RAĞMEN

Gülen örgütüne ait İpek Kültür ve Eğitim Vakfı, eğitim tesisi kurmak için Seyhan ilçesine bağlı Sarıhuğlar köyünde Hazine'ye ait 93 bin metrekarelik arsayı 30 Aralık 2011 tarihinde 49 yıllığına kiraladı. Arsa daha sonra Kanuni Üniversitesi'ni kuracak olan Çukurova Eğitim ve Kültür Vakfı'na devredildi. Ancak Adana 1. İdare Mahkemesi 2011/1333 Esas ve 2011/2043 sayılı kararı ile arsanın imar uygulamasına uygun olmadığına hükmetti. Karar Seyhan Belediyesi'ne tebliğ edilmesine rağmen dönemin Belediye Başkanı Azim Öztürk, 4 Mart 2013'te arsa için yapı ruhsatı verdi. Maliye Bakanlığı'na bağlı Milli Emlak Genel Müdürlüğü, 12 Eylül 2013'te Kanuni Üniversitesi lehine tesis edilen irtifak hakkını iptal etti. Adana Valiliği, Azim Öztürk ile ilgili belediye çalışanları hakkında soruşturma açılması için İçişleri Bakanlığı'ndan izin istedi.

GARANTÖRLÜK TALEBİNE RET

Paralel örgütün kurmak istediği üniversiteye bir hukuk engeli de Çukurova Üniversitesi'nden geldi. Üniversiteyi kurabilmek için devlet üniversitesi garantörlüğüne ihtiyaç duyan Çukurova Eğitim ve Kültür Vakfı, 2010 yılında Çukurova Üniversitesi'nin kapısını çaldı. Garantörlük için Senato kararı alınması gerekirken, dönemin rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu imzasıyla verilen bir yazıda, Çukurova Üniversitesi'nin, Kanuni Üniversitesi'ne kuruluş garantörü olduğu belirtildi. Yazının YÖK'te bir geçerliliği olmadığı anlaşılınca Çukurova Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Muammer Çalışkan, Çukurova Üniversitesi'ne yeni bir yazı yazarak, Senato kararının nüshasını veya Senato'da garantörlük kararı alınmasını istedi. Ancak ÇÜ Senatosu garantörlük talebini oy birliğiyle reddederek, kararı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na gönderdi.

"GARANTÖR BİZZAT BENİM"
Çukurova Eğitim ve Kültür Vakfı, garantörlük için 6 Ocak 2010'da Çukurova Üniversitesi'ne başvurdu. Senato kararı alınması beklenirken, o zamanki rektör Alper Akınoğlu, kendi kararıyla kuruluş garantörlüğü verdi. Prof. Dr. Alper Akınoğlu imzalı yazıda, "Kanuni Üniversitesi tüzel kişilik kazandığı tarihten itibaren 3 yıl içinde açılmaması, eksiklerini gidermemsi, devletin varlığı, bağımsızlığı, milletin ve ülkenin bütünlüğü ve bölünmezliği aleyhinde faaliyette bulunması halinde 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun ek3'üncü maddesinin birinci fıkrasının d bendi hükümlerine göre taşınır ve taşınmaz malları üniversitemize devredilecektir. Üniversitemizden istenen 'kuruluş garantörlüğü'nün verilmesi uygun görülmüştür" denildi.

SENATO'DAN BEKLEDİĞİNİ ALAMADI
Senato kararı olmaksızın, Alper Akınoğlu imzalı garantörlük yazısının bir geçerliliğinin olmadığını anlayan Çukurova Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve aynı zamanda Adana Ticaret Borsası'nın da Yönetim Kurulu Başkanı olan Muammer Çalışkan, 19 Şubat 2015'te Çukurova Üniversitesi'ne yeni bir yazı yazdı. Çalışkan, "Çukurova Üniversitesi Senatosu'nun almış olduğu kararın nüshasının tarafımıza verilmesi veya ÇÜ Senatosu'nda karar alınarak tarafımıza verilmesini istemekteyiz" dedi. Çalışkan'ın bu isteği, 25 Şubat 2015 tarihinde toplanan Senato tarafından oy birliğiyle reddedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel üniversite hayali suya düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN