Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Osmanlıca öğrenilmesi şart"

Giriş Tarihi: 11.3.2015
Osmanlıca öğrenilmesi şart
AK Parti Gaziantep Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Metin Karakök, kendi lisan ve yazılarını kaybeden milletlerin, tarihine yabancılaşacağını ve gelecekte de ne yapacağını bilemez hale geleceğini, bu nedenle geçmişin iyi öğrenilmesi için Osmanlıca eğitiminin önemli olduğunu söyledi. Karakök, bu bilinçle 3 yıl önce İl Sağlık Müdürlüğü görevindeyken Gaziantep'te ilk olarak kurum personeline Osmanlıca eğitimi aldırdığını anımsattı.

TEMEL ESASLARDAN BİRİ

Milletleri millet yapan ve diğerlerinden ayıran temel esaslardan birinin de o milletin dili ve alfabesi olduğunu kaydeden Karakök, "Asya'dan Afrika'ya, oradan da Avrupa'nın içlerine kadar uzanan geniş coğrafyada hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu'nun izleri günümüze kadar ulaşmış ve tarihi zenginliklerimiz olarak bizlere emanet bırakılmıştır. Geçmişi koca bir imparatorluğa, büyük bir zenginliğe sahip olan bizler geçmişteki eserleri ne kadar okuyabiliyor, anlayabiliyor ve yazabiliyoruz?" dedi.

"KURS DÜZENLEDİK"
3 yıl önce İl Sağlık Müdürlüğü görevini sürdürdüğü dönemde Osmanlı eserlerini daha yakından tanımak adına, Milli Eğitim işbirliğiyle kurum çalışanlarının Osmanlıca kursu almasını sağladığını söyleyen Karakök, "Burada açılan Osmanlıca kursu Gaziantep genelinde kurum bünyesinde açılan ilk kurs olması nedeniyle de ayrı bir önem taşımaktadır. Bu bağlamda Osmanlıcanın ilkokulda ders olarak okutulmasından ayrıca mutluluk duymaktayım. Gelecekle geçmiş arasındaki köprüyü sağlam kurabilmenin yolunun, Osmanlıca Türkçesini okuyup anlayabilmekten geçiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Osmanlıca öğrenilmesi şart"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN