Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zam yargıya taşınıyor

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nün (HATSU) genel kurulunda, su fiyatlarındaki fahiş zamla ilgili uzlaşma sağlanamadı. Konu yargıya taşınacak

Giriş Tarihi: 14.3.2015
Zam yargıya taşınıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nün (HATSU) olağan genel kuruluna yine içme suyuna yapılan zam damgasını vurdu. HATSU'nun 2015 bütçesine istediği 91 milyonluk ek ödeneğin görüşülmesi esnasında kasım ayında Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından içme suyuna yapılan fahiş zam gündeme geldi. Uzlaşma sağlanamadığı için konu yargıya taşınacak. Hatay'da, metreküpü 1 lira olan içme suyuna aşamalı olarak zam yapılmış, 20 metreküpe kadar 2 lira, 20 ile 35 metreküp arası 3 lira ve 35 metreküp üzeri kullanımlar içinde 4 lira olarak belirlenmişti.

İçme suyuna yapılan bu zamdan sonra AK Parti ve MHP grupları yapılan zamların vatandaşa zulme dönüştüğünü belirtmiş ve HATSU genel kurulunu olağanüstü toplanmaya davet etmişti. 23 Şubat'ta yapılan HATSU genel kurulunda da suya zam konusunda uzlaşılması için top bütçe komisyonuna atılmıştı. Dün yapılan genel kurulda ise parti gruplarının ve HATSU'nun su zammı ile ilgili yaptığı çalışmalar tartışıldı. AK Parti adına konuşan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, "Hatay genelinde yıllık ortalama 110 milyon 800 bin ton su kullanılıyor. Bu rakamın karşılığı ise 229 milyon 188 bin 664 liradır" dedi.

KAÇAKLARI ÖNLEYİN

HATSU'nun yüzde 70'e varan kayıp ve kaçağın engellemesinin gelirleri artırıp, giderleri azaltacağını kaydeden Kimyeci şöyle devam etti: Tahakkuk ve tahsilatlar da etkin bir şekilde yapıldığında HATSU'nun yatırım sorunu kalmayacağı gibi, vatandaşımız da mağdur edilmeyecektir. Bizim teklifimiz nettir. Vatandaşın yüksek fatura mağduriyetinin giderilmesini talep ediyoruz. İçme suyunun metreküpünün konutlara 1 lira 29 kuruş verilmesini istiyoruz. Kademeli uygulama sistemi de kaldırılsın ve faturalar 2 ayda bir değil, ayda bir gelsin diyoruz" dedi.

MHP'DEn DESTEK

Kimyeci'ye MHP grubu da destek verdi ve Hatay'ın büyükşehir statüsüne kavuşmasından önce yapılan hataların ceremesinin halktan çıkarılmamasını istediklerini ortaya koydu. AK Parti ve MHP grup sözcülerini dinleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, "Burada bir taraf zam istiyor, bir taraf istemiyor gibi bir hava yaratılmasın. Ama üzerimizde büyük bir borç yükü var. Şu an musluklardan mikrop akıyor. Bunu önlemek için yatırım yapmamız gerekiyor. Yatırımı yapacak olan HATSU'nun da en büyük gelir kaynağı su faturaları. Para olmazsa yatırım da olmaz" dedi.

"ADALETİMİZE GÜVENİYORUZ"
Lütfü Savaş şöyle devam etti: "Sonuçta ortada bir sorun var. Su meselesinin sağlık boyutu ile maliyet boyutu ile borç boyutu ile enerji boyutu ile yatırım boyutu ile tasarlanması lazım. Bizim bilirkişilerle tespit ettiğimiz rakam 2,55 liradır. Ama görünen o ki bu genel kuruldan bu rakam çıkmayacak. Ama biz de yüce adaletimize güveniyoruz. Muhtemelen bu işi de mahkeme çözecek. Bizim burada ben dahil 87 kişi suya zam yapma taraftarı değil. Ama bu iş bir daha konuşulsun denildi. Çalışıldı, bu rakam çıktı. Biz çıkan realiteyi sizinle paylaşıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zam yargıya taşınıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN