Karakök: Çocuğu korumak sağlıklı doğurmakla başlar

Giriş Tarihi: 15.3.2015
Karakök: Çocuğu korumak sağlıklı doğurmakla başlar
İnsanoğlunun ve toplumların dünya üzerindeki varlığını sürdürebilmesinin tek yolu soyunun devamı olduğunu belirten AK Parti Gaziantep Milletvekili aday adayı Prof. Dr. Metin Karakök, gelecek nesillerin sağlıklı bir şekilde yaşabilmeleri için anne ve bebeklerin sağlığını ve refahını korumak gerektiğini, bunun da herkesin sorumluluğunda olduğunu söyledi. Karakök, çocukların korumanın ise onların sağlıklı bir şekilde doğmasına olarak sağlamakla başladığını belirtti.

ORTALAMA YÜKSEK

Gaziantep'te yoğun göç nedeniyle anne-bebek ölümlerinin Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu belirten Karakök, "Göç ile gelen ailelerimizdeki anne adaylarımızın bir kısmına baktığımızda şimdiye kadar hiç doktora gitmemiş ya da bir kere gitmiş olduklarını, gebeliği boyunca yaptırması gereken tahlilleri yaptırmamış ve gebeliğin son döneminde olduklarını görüyoruz. Anne-bebek ölümleriyle ilgili Gaziantep Üniversitesi ile beraber bir çalışma yaptık. Bu çalışma bize çok çarpıcı sonuçları görmemizi sağladı" dedi.

DEVLET YANINIZDA
Halk arasında yaygın olarak 'Eskiden doktor mu vardı ? Ben dokuz tane doğurdum, hepsi de sapasağlam' şeklindeki yanlış anlayışın çok yaygın olduğuna dikkat çeken Karakök, "Buradan bir hekim olarak bütün vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum. Devletimizin bütün kurum ve kuruluşları annelerimizin ve bebeklerimizin hizmetindedir. Mutlaka gebe olduklarının öğrendikleri andan itibaren önce aile hekimlerine başvurarak bütün takiplerini yaptırsınlar. Devletimizin bütün kuruluşları sizler için seferberdir. Kadınlarımız bizlere Allah'ın emaneti, çocuklar ise geleceğimizdir. Çocuğu korumak da her şeyden önce sağlıklı doğmasına olanak sağlamakla başlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karakök: Çocuğu korumak sağlıklı doğurmakla başlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN