Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilici: Portakal çiçeği solabilir

Giriş Tarihi: 16.3.2015
Bilici: Portakal çiçeği solabilir

lı işadamı ve çiftçi Mehmet Ali Bilici, narenciyede yaşanan sorunlar acilen çözülmezse, Adana'da adına "Portakal Çiçeği Karnavalı" düzenlenecek narenciye ağacı kalmayacağını söyledi

lılar nisan ayında 3'üncü "Portakal Çiçeği Karnavalı"na hazırlanırken, işadamı ve çiftçi Mehmet Ali Bilici, Rusya'da rublenin değerinin düşürülmesiyle ihracat durunca, zaten son birkaç yıldır sıkıntı yaşayan sektörde iflaslar başladığına dikkat çekti. Bilici, "Çiftçi narenciye ağaçlarını kesiyor. Acilen çözüm üretilmezse, Adana'da karnavalını düzenleyecek portakal ağacı kalmayabilir" dedi.

ZİNCİRLEME ZARAR VAR

Bazı paketleme ve ihracat firmalarının krize girdiğini vurgulayan Mehmet Ali Bilici yaşanan durumu şöyle özetledi: Rusya rublenin değerini düşürünce, daha önce ruble üzerinden anlaşma yapan ihracat firmaları yüzde 40'lara varan zararlar yaşadı. Dolayısıyla paketlemeciye, çiftçi ve nakliyecilere olan borçlarını ödeyemedi. Bu da zincirleme olarak bağlı işletmeleri etkiledi. Sattığı malın parasını alamayan, zaten son yıllarda zarar eden birçok çiftçi ağacını kesmeye başladı" dedi.

'SOS' HÜKÜMETE İLETİLMELİ
Böyle giderse narenciyede felaket yaşanacağını kaydeden Bilici, 'SOS' veren sektör için acilen çözüm üretilmesi gerektiğini söyledi. Bilici şöyle konuştu: Yeni sezonun hasadının başlayacağı eylül ayına kadar siyasetçiler, odalar ve sivil toplum kuruluşları durumu acilen hükümete iletmeli. Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın önlem alması sağlanmalı. Bu konuda tüm unsurlar işbirliği yaparak ortak hareket edilmeli. Yoksa 3 ay sonra çok geç olur.

RAKİP DAHA AVANTAJLI

Narenciyenin desteklenmesiyle daha fazla ihracat yapılabileceğini ve yeni pazarlara ulaşılabileceğini belirten Mehmet Ali Bilici, özellikle lojistik konusuna değindi. Türkiye'nin narenciyede en büyük rakibinin İspanya olduğunu vurgulayan Bilici, "İspanya, Avrupa ülkelerine, yakınlığı sayesinde daha avantajlı olarak ürün gönderiyor. Ülkemizdeki narenciye üreticisi ve ihracatçısına bu konuda destek verilirse İspanya'nın ürün verdiği pazarlara rahatlıkla girebiliriz" diye konuştu.

KARNAVALDA ÇALIŞTAY
Mehmet Ali Bilici, Portakal Çiçeği Karnavalı'nın Adana için çok yararlı bir organizasyon olduğunu belirterek "Adana'ya sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan büyük katkı koyan karnavalda, narenciye sektörünün sorunlarına çözüm önerilerinin ele alınacağı kapsamlı bir çalıştay düzenlenmeli. Karnaval sektör için fırsata çevrilmeli" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilici: Portakal çiçeği solabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN