Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otogar inatlaşması halka zarar veriyor

Giriş Tarihi: 16.3.2015
Otogar inatlaşması halka zarar veriyor

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yeni otogarla ilgili yaşanan inatlaşmada vatandaşın mağdur olduğunu söyledi

Mersin'de hafta içi yaşanan taşlı- sopalı kavga ile zirve yapan otogar sorunu için Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin kocamaz SABAH Güney'e konuştu. Yaşanan inatlaşmanın vatandaşları mağdur ettiğini vurgulayan Başkan Kocamaz, "Biz çözümden yanayız fakat karşı grup sürekli mağdur rolü oynuyor" dedi. İhale sürecini başından itibaren anlatan Başkan Kocamaz "Biz bu yıllık 20 milyon lira kiranın çok olduğunu biliyoruz" diyerek, ihalede yeni otogarı kiralayan firma sahibinin, kendilerine "Bu işte kararlıyız" dediğini ve sözleşmenin imzalandığını aktardı.

"BİRLİKTE İŞLETELİM"
Başkan Kocamaz, "Bu arada bilen bilmeyen, gören görmeyen, siyasi ya da değil, bu işe herkes bir çomak sokmaya çalıştı ve en sonunda korsan işletmeler ve çadır işletmeleri kurulmaya çalışıldı. Bunların hiçbiri yasal değil. UKOME'nin aldığı kararın mutlaka uygulanması gerekirdi. Bu arada görüşmeler yaptılar. Tekrar arkadaşları çağırdım ve 'Yüksek rakamlar istediğiniz söyleniyor, doğru mu?' dedim. Yüksek rakam istemediklerini, hatta firmalara gelir ve giderin toplanacağı bir havuzla otogarı birlikte işletme önerilerinin kabul edilmediğini söylediler" şeklinde konuştu.

ARTIK OK YAYDAN ÇIKTI

Kocamaz, "Şu anda ok yaydan çıkmış, tekrar oraya getirmek zor. Belediyenin bu ihaleyi tek taraflı iptal etme yetkisi yok. Konuyu çok inceledim. Burayı tekrar ihaleye çıkarsak ve 20 milyonun altında kalırsa, ihaleyi imzalayan şahıslar 20 milyona kadar olan kısmı da ödemek zorunda. Yasa böyle diyor. Öyle bir şey olursa bu iş mahkemede biter. Şu anda beklemedeyiz. Keşke yasalardan kaynaklanan bir durum olsa da biz adım atsak ama şu anda böyle bir kararı verirsek sanki belediyeyi zarara uğratmışız gibi sorumluluk altına gireceğiz ve şu anda bekleme devam ediyor" dedi.
YOKUŞA SÜRÜYORLAR
Öte yandan mağdur olduklarını savunan otogar esnafının "Kent idarecileri bu işe el atsın" çağrılarını değerlendiren Başkan Kocamaz "Gelinen noktada ne Valiliğin ne de bizim yasaların dışında adım atmak gibi bir gücümüz yok. Biz çözümden yanayız ancak yeni otogara karşı çıkan grup işi sürekli yokuşa sürükleyerek mağdur rolü oynuyor" ifadelerini kullandı.

KARŞI GRUP DEFANSTA

Uzlaşma komisyonuna benzer bir yapının Valilik veya Büyükşehir Belediyesi himayesinde kurulmasının mümkün olmadığını ifade eden Kocamaz, "Ne Valilik ne de belediyenin herhangi bir yaptırım gücü var. Sadece anlaşmaları konusunda yardımcı olunabilir. Kaldı ki Şimşekler Grubu esnaf arkadaşlara 'Bize kira da vermeyin. Gelin girdi-çıktı ne ise havuzda toplayalım kazancı bölüşelim' diyor. Çözüme yaklaşımı her türlü var ama karşı grup defans yapıyor" diye konuştu.

YASALARA AYKIRI

Otogar esnafının şu an yaptıklarının korsan bir çalışma olduğunu savunan Kocamaz, "Yaptıkları eylem UKOME kararlarına ve yasalara aykırı. Güzergah harici kanunsuz bir şekilde servis uygulaması yaptırıyorlar. Tarsus'a TOK araçları ile yolcu taşıyarak yasayı by-pass etme gayreti içerisindeler. Orada bazı kabul edilemeyecek haksızlıklar da yaşanmış ve bünyemizde çalışan operatörümüzü darp etmişler. Bunlar çözümle dönük değil, olayı germe, insanları birbirine düşürmektir. Bu haksız kanunsuzluklarla vatandaşı yanlarına çekmeye çalışıyorlar" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otogar inatlaşması halka zarar veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN