Ağrıkesiciyi bile doktora yazdırın

Giriş Tarihi: 18.3.2015
Ağrıkesiciyi bile doktora yazdırın
Doğru ilaç kullanımında öncelikli olarak halkın sağlığını ve toplumun çıkarını gözeteceğini söyleyen eski Gaziantep İl Sağlık Müdürü ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Metin Karakök, Sağlık Bakanlığı tarafından, Gaziantep'te 2011 ve 2012 yılları arasında yapılan incelemelerde antibiyotik kullanım oranının yüzde 57 civarında olduğu ve bu oranla Türkiye'de ilk sırayı aldıklarına dikkat çekti. Karakök, yanlış ilaç kullanımının başka hastalıkları da tetiklediğini söyledi.

ANTİBİYOTİK GRİPTE ETKİSİZ

Doğru ilaç kullanımının uygun dozun ve uygulama süresinin belirlenmesi ve uygun reçetenin yazılması ile başladığını kaydeden Karakök, "Gereksiz yere antibiyotik kullandığımız için ve çoğu zamanda doktora hiç gitmeden eczaneden daha önce iyi geldiğine inandığımız ya da konu komşu tarafından önerilen antibiyotiği aldığımız için vücutta o ilaca karşı direnç gelişiyor ve gerçekten ilaç kullanmamız gereken durumda ise işe yaramıyor. Ayrıca antibiyotik kullanımı nezle ve grip gibi hastalıklarda etkisizdir" dedi.

ANNE ADAYLARI DİKKAT

Anne adayları ve emziren annelerin bebeğe zarar vermeyecek antibiyotiklerin seçimine dikkat etmesi gerektiğine de dikkat çeken Karakök, "Bu kişilerin doktorlarını durumları hakkında uyarmaları ve her ateşli durumda antibiyotik alınmaması, başlıca dikkat edilmesi gereken konular arasında gelir. Sadece antibiyotik kullanımı için değil, basit olarak gördüğümüz bir baş ağrısında bile lütfen doktor önermeden ilaç kullanmayalım. Özelliklede çocuklarımıza başlanan ilaçlarda ilaç bitene kadar kullanmaya devam edelim" diye konuştu.

TOPLUM BİLGİLENDİRİLMELİ
İlaç dışı gıda takviyesi, bitkisel ürün gibi tedaviye yönelik diğer ürünlerin bilinçsiz kullanımından kaçınılması gerektiğini kaydeden Karakök, "Bilinçli ve uygun ilaç kullanımının yaygınlaştırılmasında doktorlar kadar toplumun da bilgilendirilmesi ve eğitilmesi gerekir. Bu vesileyle kendilerinin ve evlatlarımızın sağlığı için halkımızı daha dikkatli ilaç kullanmaya davet ediyorum. Akılcı ilaç kullanımı hakkında halkımızı bilinçlendirmeye yönelik çalışmalarından dolayı, ilgi kamu kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağrıkesiciyi bile doktora yazdırın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN